כל צעיר שני מודה: "נהגתי לפחות פעם אחת ללא רישיון"

מחקר אור ירוק: כל צעיר שני (50%) מודה כי נהג לפחות פעם אחת באופנוע או ברכב ללא רישיון • המחקר כלל כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א • ומה הנתונים בעיר שלכם?

תמנות קשות ומטלטלות. תאונה קטלנית | צילום: שלום קליין, זק"א

מחקר חדש ורחב היקף של עמותת אור ירוק חושף כי כל צעיר שני (50%) מודה כי נהג לפחות פעם אחת באופנוע או ברכב ללא רישיון. המחקר כלל כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א שהשתתפו בתכנית "סינמה דרייב" שמפעילה עמותת אור ירוק בשיתוף משרד החינוך, בבתי הספר בארץ. הנתונים נאספו ממאות בתי ספר ברחבי הארץ החל מה-1 בספטמבר 2017 ועד ה-30 ביוני 2018.

מנתוני המחקר עולה כי בני נוער רבים לא רואים בנהיגה תחת השפע אלכוהול, במהירות מופרזת, ללא חגורת בטיחות או שליחת הודעות במהלך נהיגה כמעשה מסוכן. המחקר בדק את השפעת התכנית על דעותיהם של בני הנוער בכל הנוגע לתפיסת הסכנות בכביש. התלמידים נשאלו שאלה זהה לגבי השקפותיהם בנושאים שונים הקשורים לבטיחות בדרכים לפני ההשתתפות בתכנית ובסיומה במטרה לראות האם גם בסיומה דעותיהם והשקפתם השתנו.

250/200 סייד בר + קובייה

52% מבני הנוער החיפאים נהגו ללא רישיון, 47% מבני הנוער בבאר שבע חושבים שלא מסוכן לסמס בנהיגה

40% מבני הנוער בתל אביב הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 28% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג. 37% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

45% מבני הנוער בירושלים הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 31% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג. 39% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

 52% מבני הנוער בחיפה הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 37% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג. 47% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

40% מבני הנוער בבאר שבע הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 32% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג, 47% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

 47% מבני הנוער בנתניה הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 23% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג, 34% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

36% מבני הנוער באשדוד הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 27% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג, 32% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

 35% מבני הנוער בפתח תקווה הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 20% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג, 36% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

44% מבני הנוער בראשון לציון הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 24% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג, 36% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

מבט כלל ארצי על הנתונים מציג גם הוא תמונה מטרידה:

27% מהנשאלים טענו כי זה לא מסוכן בכלל לנהוג ללא רישיון או אם נוהגים בזהירות בכבישים צדדים. לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 45% בקבוצת הסיכון (אלו שטענו כי זה לא מסוכן כלל או "התנדנדו")

53% מהצעירים טענו כי קיים סיכוי שינהגו הביתה לאחר שתית שליש בירה או מנת אלכוהול אחרת (החוק קובע כי אסור לנהג צעיר לשתות אלכוהול, אפילו טיפה אחת, ולנהוג). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 44% בקבוצת הסיכון.

32% מבני הנוער לא פסלו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה (13.5% אף טענו כי חצי ליטר בירה לא משפיעה). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 43% בקבוצת הסיכון.

45% מבני הנוער לא חושבים שלסמס בנהיגה "לא תמיד מסוכן", (15% אף טוענים כי זה לא מסוכן אם הנהג מנוסה ונוהג לאט). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 54% בקבוצת הסיכון.

54% מבני הנוער טענו כי לא יעמדו על כך שחבר שנוהג במהירות מופרזת יאט את הרכב (25% טענו כי אין מצב שיגידו משהו). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 39% בקבוצת הסיכון.

32% מבני הנוער לא חושבים שמאוד חשוב לחגור חגורת בטיחות במושב האחורי בכל מצב (10% טענו כי חשוב לחגור רק בנסיעות מחוץ לעיר). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 45% בקבוצת הסיכון.

והפתרון: תמונות קשות

כאשר נשאלו כיצד ניתן לגרום לנהגים צעירים לנהוג אחרת:

32% טענו כי צריכים לתת יותר כלים מעשיים לנהיגה נכונה.

30% טענו כי צריכים להראות תמונות קשות של תאונות ונפגעים.

28% טענו שצריכים להסביר וליידע על העונשים הקבועים בחוק לעבירות.

 9% טענו כי צריך להראות לנהגים צעירים נתונים מספריים וסטטיסטיקות.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נהגים צעירים, הם חסרי ניסיון ובמקרים רבים פזיזים מנהגים ותיקים ומנוסים ובשל כך הם אוכלוסייה הנמצאת בסיכון גבוה למעורבות בתאונות דרכים. תוצאות המחקר מצביעות על כך שרבים מהצעירים לא מבינים את ההשלכות המסוכנות של מעשים כמו נהיגה בשכרות, או נהיגה על כלי רכב ללא רישיון. המדינה מחויבת להגן על החיים של הנהגים הצעירים ונדרשת להשקיע בהסברה ייעודית לבני הנוער ובאכיפה מניעתית בסביבת מרכזי בילוי בהם נמצאים נהגים צעירים רבים. הממשלה חייבת להגביר המאמצים כדי למנוע את הצעיר ההרוג הבא".

כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א, מכל שכבות האוכלוסייה, יהודים וערבים, עברו בשנת הלימודים החולפת את תכנית "סינמה דרייב" שעוסקת בנושאים הנוגעים לבני הנוער – אלכוהול/סמים, לחץ חברתי בנהיגה והיסח דעת. התכנית מועברת באמצעות משקפי תלת מימד ומותאמת לכל המגזרים בחברה הישראלית.

המחקר כלל 48,203 אלף בני נוער, 54% בנות ו-46% בנים. 20% מהם היו בעלי רישיונות נהיגה 80% לא היו בעלי רישיונות נהיגה. 35% מהם למדו במהלך התכנית נהיגה ו- 57% מהתלמידים צפויים לקבל רישיון בשנה הקרובה.

על פי נתוני עמותת אור ירוק, מתחילת השנה נהרגו 33 נהגי רכב צעירים (עד גיל 24) בתאונות דרכים – נהג צעיר אחד בכל שבוע בממוצע.

תיאוריה במסגרת בית הספר

לאחר מאבק ממושך שניהלה עמותת אור ירוק להכלת מבחני התיאוריה במסגרת בית הספר, הוכל בסוף שנת הלימודים הקודמת על ידי משרד החינוך פיילוט בנושא שכלל כ-500 כיתות והוא עתיד להתרחב לבתי ספר נוספים ברחבי הארץ. ההבנה כי מבחן בסיום שנת הלימוד יהווה תמריץ לתלמידים ללמוד ברצינות את החומר הנלמד, כזה שעשוי להציל את חייהם הניע את משרד החינוך להגביר באופן משמעותי את לימודי החינוך לתעבורה בקרב בני הנוער.

תלמידים שיעברו את הבחינה בציון 80 ומעלה יקבלו פטור מתיאוריה למשך שלוש שנים ולכן מעודדים במשרד החינוך את הילדים ללמוד חינוך לתעבורה באותה רצינות כמו מתמטיקה ואנגלית.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "כל צעיר שני מודה: "נהגתי לפחות פעם אחת ללא רישיון""

  1. בוקר טוב מדינת ישראל… מה זה חדש לכם העניין??
    אני טוען ש95% נסעו ללא רישיון לפני שהוציאו רק שיקרו לכם בסקר…
    גילוי נאות, גם אני נהגתי בלי רישיון בגיל צעיר, והרבה…
    לא שזה מעשה חכם במיוחד אבל כך היה….

כתיבת תגובה