לגור בעיר מעורבת בגלל העבודה? ממש לא

רוצים לעבוד, מוכנים להקדיש למגורים קרוב לקהילה – נסיעה קצרה לעבודה • ואיפה הפתרונות? במרכז ובדרום הקרוב – ממש לא בכסיף, ובלא יותר ממיליון ש”ח • כך עולה ממחקר ענק על שוק הדיור החרדי

ח''כ לשעבר מנחם אליעזר מוזס ומשה ליבוביץ בסיור באדמות כסיף | צילום: רשתות חברתיות

עד כמה אתם מוכנים לגור רחוק ממקום העבודה? מסתבר, שבבחירות מקום המגורים, באופן כללי – למרות צעקות ראשי הערים המעורבות על חרדים שכובשים להם את העיר – 65% מהחרדים מעדיפים לגור ביישוב חרדי הומוגני. את הרכישה בערים מעורבות הם עושים בלית ברירה. כך עולה מחלק נוסף במחקר חדש ומרתק של המכון הישראלי לדמוקרטיה שערכו החוקרים איתן רגב וגבריאל גורדון.

רק 27% יעדיפו לגור ביישוב מעורב עם רוב חרדי ו-5 אחוזים בלבד עם מיעוט חרדי. במילים אחרות אומר הציבור החרדי, הבו לנו דירות ביישובים חרדיים או בכאלה שיש לנו כבר רוב חרדי ולא נטריד אתכם בערים שלכם.

250/200 סייד בר + קובייה

אשר לבחירת מקום המגורים, כשני שליש ממשקי הבית החרדים ציינו כי עבורם קרבה לקהילה היא השיקול הראשון או השני בחשיבותו בעת בחירת מקום המגורים; כ- 42 אחוזים ציינו את המחיר כאחד משני השיקולים העיקריים; כ- 30 אחוזים ציינו קרבה לתעסוקה; 22 אחוזים ציינו קרבה לסמכות רוחנית; וכ- 17 אחוז ציינו קרבה לערי הגרעין החרדי (ירושלים ובני ברק). לעומת זאת, פחות מ- 8 אחוזים ציינו קרבה לתחבורה ציבורית כאחד משני השיקולים המרכזיים בעת בחירת יישוב מגורים.

עם זאת, הציבור החרדי כלל לא מפונק כשעליו לצאת ולעבוד. מידת נכונותם של המגזר החרדי לעבוד מחוץ ליישוב מגוריהם גבוהה כך מלמדים ממצאי הסקר שנערך בקרב החרדים. כ-63 אחוזים מן הנשים החרדיות ו- 68 אחוזים מן הגברים החרדים, מוכנים לעבוד בעיר שאינה עיר מגוריהם. מתוכם מתבלטים לטובה הגברים הספרדים ש- 80 אחוזים מוכנים לעבוד מחוץ ליישוב מגוריהם; והנשים הליטאיות, ש-68 אחוז מהן מוכנות לעבוד מחוץ ליישוב.

ולמרות הנכונות לעבוד מחוץ ליישוב אנחנו לא מוכנים לשרוף זמן לשווא בתחבורה הציבורית. הנתונים מראים כי כ- 63 אחוז מהנשים החרדיות, ו- 72 אחוז מן הגברים החרדים שהצהירו שהם מוכנים לעבוד מחוץ ליישוב מגוריהם אינם מוכנים לנסוע יותר מ-45 דקות בכל כיוון.

מאידך, 57 אחוז מהנשים החרדיות, ו-53 אחוז מן הגברים החרדים מוכנים לנסוע לפחות 45 דקות בכל כיוון; ו- 96 אחוז מהגברים ומהנשים שהצהירו שהם מוכנים לעבוד מחוץ ליישוב מגוריהם מוכנים לנסוע לפחות חצי שעה בכל כיוון.

משמעות הדבר היא הפניית אצבע ושימת דגש המחייבת שיפור הנגשת תשתיות התחבורה הציבורית לריכוזי אוכלוסייה החרדית ובפרט באזורים פריפריאליים.

Inner article

ראוי לציין כי בקרב המגזר הכללי כ-60 אחוזים מן העובדים שמועסקים מחוץ ליישוב מגוריהם נוסעים פחות מ-30 דקות לעבודתם. עם זאת, בשונה מן החרדים, 60% מהציבור הכללי העובד מחוץ ליישוב המגורים, מגיעים לעבודה ברכב פרטי אשר לרוב מקצר את זמן הנסיעה.

הפתרונות בדרום ובמרכז

ההמלצה המרכזית של המחקר בטווח הקצר היא “בעד יצירת פתרונות דיור לציבור החרדי בהיקפים גדולים בדרום (אך לא בנגב המערבי – כדוגמת כסיף) עדיפה על פני האלטרנטיבה הצפונית. אם כי יש לייצר בטווח הארוך מוקדי תעסוקה משמעותיים ורלוונטיים בצפון ובנגב המערבי עבור הציבור החרדי בפרט והציבור הרחב בכלל, עוד לפני יצירת פתרונות דיור במקביל לשיפור והנגשת תשתיות התחבורה הציבורית לריכוזי אוכלוסייה חרדית”.

בנוסף “כדי שפתרונות הדיור הללו, ובפרט הדירות החדשות שייבנו יהיו רלוונטיים עבור הזוגות הצעירים החרדיים הם צריכים להתאים לכוח הקנייה המוגבל שלהם. לפיכך מומלץ שמחיר המטרה בבנייה ייעודית לציבור החרדי לא יעלה על מיליון ₪”, כותבים החוקרים.

הבנייה לחרדים ביבנה מזרח שנכתב אודותיו ב’ביזנעס’ יכולה להוות פתרון אולטימטיבי שיענה על מרבית הדרישות החרדיות בתחום הדיור.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "לגור בעיר מעורבת בגלל העבודה? ממש לא"

  1. בואו למצפה רמון

כתיבת תגובה