לוויתן: הפסקת חשמל או פיצוץ חריג? תלוי את מי שואלים

בשל נפילת חשמל באסדת לוויתן, הגז הטבעי הפסיק לזרום למשך מספר שעות • בעוד שתושבים מדווחים על אירוע חריג ומקפיץ למדי: "לא אירע כל פיצוץ או אירוע חריג", טוענים ב'נובל אנרג'י' ובמשרד האנרגיה

אסדת הקידוח לוויתן | צילום: משה שי, פלאש 90

ארגון 'שומרי הבית' שהוקם כדי להילחם ולהוביל את המאבק להרחקת אסדת לוויתן, מחופי הארץ מיהר למנף הבוקר תקלה שאירעה הלילה (בין שני לשלישי) באסדת לוויתן. התושבים ביישובי חוף הכרמל כ-10 קילומטרים מזרחית לאסדה טענו הבוקר כי פיצוץ עז אירע הלילה סמוך לשעה 4 וכי "קירות ביתם רעדו". המעניין הוא שבחברת נובל אנרג'י המפעילה את האסדה ואפילו במשרד האנרגיה לא שמעו על כל פיצוץ.

על פי הדיווח היבש מהבוקר של משרד האנרגיה, אירעה בלילה נפילת חשמל באסדת לוויתן. הגז הטבעי הפסיק למספר שעות החל מהשעה 3:25 לפנות בוקר. במשרד האנרגיה מסבירים כי מדובר בתקלה שחייבה את ריקון הגז הטבעי מהאסדה הנעשה באמצעות שריפתו בלפיד. זאת בדומה למה שנעשה בכל עת שיש לרוקן את האסדה, אז הלפיד שורף את הגז הטבעי על מנת שלא ייפלט לאוויר. 

משרד האנרגיה יתחקר את האירוע מול נובל אנרג'י ויעדכן את הציבור בתוצאות. אך המשרד מדגיש כי לא היה כל פיצוץ על האסדה. וכי ההזרמה התחדשה כבר בשעה 7:45 בבוקר. גם המשרד להגנת הסביבה הבהיר כי הכל בסדר וכי לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור שמסביב לאסדת לוויתן. "הנושא נמצא בבדיקה והמשרד יעדכן את הציבור בתוצאותיה, ויעדכן ככל שיהיו נתונים המצביעים על חריגות בתחנות הניטור".

רעם, פיצוץ ולהבה אימתנית

יסמין, תושבת קיבוץ מעיין צבי, סיפרה לתקשורת: "התעוררתי מרעם מתגלגל, מאוד חזק, שלא נשמע כמו רעם טבעי. בהתחלה חשבתי שאולי זה משהו של חיל האוויר, אבל אז היה פיצוץ מאוד משמעותי שהבהיר לי מיד שמדובר באסדה. זינקתי לחלון, אנחנו רואים את האסדה מהחלון של הבית, וראיתי בים באזור האסדה להבה אימתנית ממש, שהאירה את כל השמיים והים. זה היה נראה רע, ממש רע. האסדה הזו מפחידה. מאז שהיא התחילה לעבוד, יש כל הזמן תקלות ותקלות".

מדובר ביישוב השוכן כאמור מול האסדה ושתושביו כמו כל יישובי חוף הכרמל ניסו להיאבק בכל כוחם בהרחקת אסדת הגז מחלונות בתיהם. מאיגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל נמסר כי לא נרשמו אמש חריגות בתחנות הניטור שמפעיל האיגוד באזור האסדה, וכי האיגוד עוקב וידווח לציבור בהתאם להתרחשויות. ראש מועצת חוף הכרמל ויו"ר האיגוד, אסיף איזק אמר, כי "מדובר באירוע חמור שצריך ללמוד אותו. ביקשתי ממנכ"ל משרד האנרגיה שיתקיים תחקיר מיידי. נלמד את התחקיר ונתייחס בהתאם".

מנובל אנרג'י המפעילה את האסדה נמסר לציבור כי "בהמשך להליך ההרצה של אסדת לוויתן ארעה במהלך הלילה הפסקת חשמל שחייבה בהתאם לנוהל את העברת הגז הטבעי ללפיד שנועד לכך. לא ארע כל פיצוץ או ארוע חריג אחר. לאחר שנבדקה תקינות כל המערכות חודשה הפקת הגז".

נזכיר כי רק לפני כחודש וחצי ביום האחרון של שנת 2019 התקיים תהליך הנישוב באסדת הגז – הזרמת הגז הטבעי בצנרת. זאת לאחר אינספור עיכובים ופניות לערכאות משפטיות שונות בשל החשש מפליטת חלקיקים מזהמים לאוויר. מיותר לציין כי התהליך התבצע בהצלחה בשני מקרים נפרדים וכי מאז ועד לפנות בוקר הגז זרם ללא תקלות.

כתיבת תגובה