לפני שעוברים כביש, הביטו ביומן: איזה יום היום?

לפני שאתם חוצים כביש כדאי שתביטו אל היום בשבוע: איזה יום יותר מסוכן עבור תושבי עירכם בכבישים? • על פי ניתוח של ‘אור ירוק’ עולה כי לכל יום בשבוע ישנם מאפיינים אחרים שבאים לידי ביטוי בכבישים • ביתר עילית, בני ברק, ירושלים, אשדוד, אלעד, מודיעין עילית ובית שמש – המספרים המלאים בפנים

תאונת דרכים | אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

לכל יום בשבוע ישנם מאפיינים אחרים שבאים לידי ביטוי בכבישים. 71,527 בני אדם נפגעו בתאונות בין השנים 2014-2018 ונחקרו על ידי עמותת ‘אור ירוק’. 

על פי הניתוח של אור ירוק לנתוני הלמ”ס עולה, כי היום בשבוע בו המסוכנות הגבוהה ביותר להיפגע בתאונת דרכים בכבישי הארץ הוא דווקא יום חמישי. 

250/200 סייד בר + קובייה

בחמש השנים האחרונות נפגעו בימי חמישי 19,063 בני אדם בתאונות דרכים, היום הבא אחריו במסוכנות הוא יום ראשון בו נפגעו 18,813 בני אדם בתאונות. היום בו המסוכנות היא הנמוכה ביותר הוא כמובן יום שבת קודש כאשר בחמש השנים האחרונות נפגעו בשבת בתאונות 13,651 בני אדם.

כאשר בוחנים את חומרת הפגיעה, דווקא יום ראשון הוא הקטלני ביותר – הכי הרבה בני אדם (276) נהרגו בימי ראשון, בימי שישי בין השנים 2014-2018 נהרגו 272 בני אדם ובשבת הכי פחות הרוגים – 185 הרוגים.

בפילוח הערים נראה כי לכל עיר יש את המאפיינים הייחודיים לה כך שלמרות שזהירות בדרכים חשובה בכל יום מימי השבוע, בכל עיר יש את היום המסוכן ביותר על פי הסטטיסטיקה משאר הימים.

העיר תל אביב-יפו מובילה את טבלת הנפגעים. 8,733 בני אדם נפגעו בעיר במהלך השנים שבין 2014 ל-2018. היום המסוכן ביותר להיפגעות בתאונות דרכים הוא יום חמישי בו נפגעו 1,396 בני אדם. הבא אחריו במסוכנות הוא יום ראשון בו נפגעו 1,388 בני אדם. ואילו בשבת, בה העיר שובתת ממסחר אך לא מפנאי, לצערנו, נפגעו 840 בני אדם.

Inner article

 

בירושלים נמצא כי היום המסוכן ביותר להיפגעות בתאונות דרכים הוא יום שני בו נפגעו 1,213 בני אדם. הבא אחריו במסוכנות הוא יום ראשון בו נפגעו 1,155 בני אדם. 7252 נפגעים היו בסך הכל באותם שנים בכל ימי השבוע בבירה.

בעיר חיפה המספרים רחוקים בהרבה. 4,060 נפגעים היו בשנים המדוברות מתאונות דרכים. היום המסוכן ביותר בעיר הוא יום חמישי בו נפגעו 686 בני אדם, הבא אחריו במסוכנות הוא יום שני בו נפגעו 663 בני אדם.

העיר אשדוד פותחת את החמישייה השנייה בטבלה עם 2,264 נפגעים בתאונות דרכים באותם השנים. היום המסוכן ביותר באשדוד הוא יום רביעי עם 384 נפגעים. הבא אחריו במסוכנות הוא יום שלישי בו נפגעו 375 בני אדם בתאונות. 

הערים החרדיות על המפה

העיר בני ברק מובילה את המפה החרדית מבחינת כמות כלי הרכב הנעים ברחובותיה. 1110 בני אדם נפגעו בעיר מתאונות דרכים בין השנים 2014-2018. היום המסוכן ביותר להיפגעות בתאונות דרכים הוא יום ראשון בו נפגעו 201 בני אדם בין השנים 2014-2018, הבא אחריו במסוכנות הוא יום שני בו נפגעו 200 בני אדם. 

אגב, על פי הנתונים 53 נפגעים היו בשנים הנ”ל בעיר בני ברק ביום שבת קודש. אם הנתונים הרשמיים אינם כוללים נפגעים בתאונות בימבות ותלת אופן, הנפגעים הם בעיקר מתאונות המתרחשות בכבישים החוצים את בני ברק כדוגמת ציר ז’בוטינסקי או כאלו שקרו בשעות שאחרי צאת השבת. (בספירה של הלוח הלועזי הכוללת את היום כולו, עד חצות הלילה. דבר זה, אגב, אמור לגבי חישוב כלל הימים בפירוט שלפנינו).

בעיר אלעד נפגעו 122 בני אדם בתאונות באותם שנים כאשר היום המסוכן ביותר הוא יום ראשון בו נפגעו 34 בני אדם, ימי קריאת התורה שני וחמישי נמצאים במקום השני ברמת המסוכנות עם 22 נפגעים. נציין שבשבת קודש לא רשומה תאונה אחת בתחומי העיר אלעד.

בעיר ביתר עילית נפגעו 105 בני אדם בתאונות דרכים, הימים המסוכנים הם ראשון וחמישי עם 20 נפגעים ולאחריהם שני ושלישי עם 19 נפגעים (בכל יום). לעומת זאת, יום שלישי הוא המסוכן ביותר בעיר מודיעין עילית בו נפגעו 29 בני אדם בתאונות מתוך 91 בני אדם שנפגעו בעיר באותם השנים, יום שני נמצא הרחק עם 16 נפגעים. נציין שבשתי הערים נרשמו 3 נפגעים ביום שבת קודש.

מבין הערים המעורבות צריך להיזהר ביותר ביום שישי בבית שמש. 71 בני אדם נפגעו בבית שמש ביום הקצר ביותר מבין כל ימי השבוע מתוך 303 נפגעים בעיר באותם השנים. בעיר צפת צריך להיזהר דווקא בימים ראשון בהם נפגעו 85 בני אדם בתאונות. ובעיר אופקים היום המסוכן ביותר הוא יום שני בו נמנו 25 נפגעים.

ארז קיטה, מנכ”ל עמותת אור ירוק: “בחינת הימים מרובי הנפגעים בכל עיר ועיר יכולה לסייע לכלל הגופים האמונים על הבטיחות בדרכים ובהם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, ראשי הערים וגורמי האכיפה, לזהות את המאפיינים הייחודיים ולפעול באופן ממוקד יותר לשיפור מצב הבטיחות. הנתונים הללו יחד עם המידע לגבי מיקום התאונות בערים יכולים לשמש כלי יעיל במאבק בתאונות הדרכים ולצמצום מספר התאונות והנפגעים. על גורמי הבטיחות לבחון את הסיבות האפשריות להיפגעות מוגברת דווקא בימים מסוימים ועל בסיס זה למצוא את הדרכים המיטביות להקטנת כמות התאונות והנפגעים”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה