מחיר הבשר ושמן הזית יירדו, העוגיות והמצות בעלייה

שר האוצר פרסם צו לביטול המכס על יבוא בשר ונקניק מחו"ל לצד פתיחת מכסה פטורה ממכס לשמן זית | ישראל היא בין היקרות בעולם במחירי הבשר ושמן הזית | במקביל, בגלל המלחמה והסנקציות על רוסיה: מחירי הקמח בעולם נוסקים – המצות והעוגיות לפסח יתייקרו

מוצרי פסח | צילום: ביזנעס

התייקרות נוספת של מחירים לקראת פסח, הפעם במוצרים הנמכרים לקראת החג. מחירי המצות המרובעות הנמכרות ברשתות השיווק יתייקרו בכ-8% למצות המהדרין וב-2.5% בממוצע למצות בכשרות רגילה.

כמו כן לפי דיווח ב'גל"צ' העוגיות הכשרות לפסח צברו ייקור של עד 10% על מדפי רשתות המזון. כרגיל, המלחמה באוקראינה היא הסיבה העיקרית, כיוון שבשל הסנקציות, עלו מחירי החיטה שמקורה ברוסיה, ואיתה זינקו מחירי הקמחים בעולם.

250/200 סייד בר + קובייה

במקביל, ציינו היצרנים כי המחסור בידיים עובדות לצד עלית מחירי האריזות המיובאות מטורקיה, הן עוד סיבות לעליית המחירים. רק בשבוע שעבר הודיעה חברת 'שטיבל', יצרנית הקמח הגדולה בישראל, על עליית מחירים, ואליה הצטרפה גם 'טחנות קמח ישראל' שהודיעה, כי מיד לאחר פסח מחיר הקמח יעלה ב-18%, ולדבריה, השוק צריך להיות מוכן לעלייה של עד 50% במחיר הקמח.

ביטול מכס על בשר

שר האוצר אביגדור ליברמן, בתיאום עם שר החקלאות עודד פורר, פרסם להערות ציבור צו המבטל את המכס על יבוא בשר בקר טרי, נקניקים, ומוצרי בשר נוספים. כמו כן, הצו כולל פתיחת מכסה פטורה ממכס לייבוא שמן זית במטרה להוזיל את המחירים ולהפחית את יוקר המחייה. הצו כולל ביטול של המכס על בשר בקר, נקניקים ומוצרי בשר נוספים וכן פתיחת מכסות פטורות ממכס לייבוא שמן זית בגובה 6,500 טון.

מחירי הבשר בישראל גבוהים ב-43% בהשוואה למדינות ה-OECD. ביטול המכס יוזיל את עלות הייבוא ויפחית את המחיר לצרכן. בדומה להפחתות מכסים שבוצעו בעבר, ביטול המכס על בשר בקר טרי ומוצרי בשר נוספים צפוי להוזיל את המחיר לצרכן ולהגדיל את הצריכה. כמו כן, ביטול המכס יגדיל את מגוון המוצרים המיובאים לישראל, כך שהצרכן הישראלי יוכל ליהנות ממבחר רחב יותר.

מחירי שמן הזית בישראל יקרים באופן משמעותי בהשוואה לעולם. כך למשל, המחיר בישראל עומד על 34 שקל לליטר שמן זית כשבספרד המחיר הינו 17 שקל. מכסות הייבוא יחולקו דרך הליך תחרותי על המחיר לצרכן. הליכים אלו צפויים לייצר מחירים זולים באופן משמעותי בהשוואה למחיר בישראל, כך שהחיסכון יגולגל לצרכן.

Inner 620/130

יש לציין שמכסות הייבוא שחולקו בעבר דרך הליך תחרותי כגון גבינות, שמן זית ושעועית קפואה, הניבו מחירים הנמוכים בעשרות אחוזים מהמחיר בישראל. כך למשל, גבינה קשה מיובאת דרך הליך תחרותי זולה בכ-25% בהשוואה למחיר המפוקח בישראל.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: ״צעד זה הוא המשך לשורה של צעדים שנקטנו בחודשים האחרונים במטרה להיאבק ביוקר המחיה, לעודד תחרות בשוק ולהוזיל את המחירים לצרכן. ביטול המכס על מוצרי הבשר וחלוקת מכסות שמן זית בהליך תחרותי, יבטיח הורדת מחירים וחיסכון שיתגלגל חזרה לצרכנים.  נמשיך להוריד מחירים ולהיאבק ביוקר המחיה״.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר: "אזרחי ישראל זכאים למגוון רחב יותר של מוצרים ומחיר זול יותר. המהלך של הורדת המכסים על בשר ושמן זית הוא משלים למהלכים נוספים שאנו מבצעים במקביל להגדלה משמעותית של התמיכה הישירה בחקלאות הישראלית, קידום סימון ארץ המקור ומענקי השקעות בחדשנות וטכנולוגיה בחקלאות״.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה