מי בעד הוצאת הקורקינטים השיתופיים מחוץ לחוק ומי מתנגד?

אחרי שתושבי פריז בחרו בתחילת החודש שעבר להוציא את הקורקינטים להשכרה אל מחוץ לרחובות הבירה הצרפתית – גם 57% מהציבור בישראל חושב שצריך להוציא את הקורקינטים השיתופיים מחוץ לחוק | 67% מתושבי הדרום בעד הוצאת הקורקינטים השיתופיים מחוץ לחוק, לעומת 43% מתושבי השרון | כך עולה מסקר חדש

סכנה על גלגלים. קורקינט חשמלי | צילום: אור ירוק

הישראלים בעקבות הפריזאים: 57% מהציבור בישראל חושב שצריך להוציא את הקורקינטים השיתופיים מחוץ לחוק, כך עולה מסקר חדש (מאי 2023) של עמותת אור ירוק שנערך באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות".

הסקר נועד לבחון את עמדות הציבור בנוגע לרוכבי הקורקינטים החשמליים בישראל והוא מתפרסם על רקע החלטה של תושבי פריז אשר בחרו בתחילת חודש אפריל לאסור על פעילותם של שירותי השכרת קורקינטים חשמליים ברחובות. שיעור ההצבעה היה אמנם נמוך יחסית, אך לפי התוצאות הסופיות שפרסמה העירייה, 89% הצביעו בעד החרמת השירותים.  בעקבות זאת, הודיעה ראשת העיר אין הידאלגו כי החברות יצטרכו להוציא מהעיר את הציים שלהן המונה ביחד 15 אלף קורקינטים חשמליים החל מה-1 בספטמבר.

אזור חיפה והצפון

58% מתושבי חיפה הצפון חושבים שיש להוציא את הקורקינטים השיתופיים אל מחוץ לחוק. מהסקר שערכה עמותת אור ירוק עולה כי קרוב לשלושה מכל ארבעה (71%) מתושבי חיפה והצפון חוששים מהאפשרות להיות מעורבים בתאונת דרכים עם קורקינט חשמלי במידה בינונית ומעלה. תושבי חיפה והצפון נתנו למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים את הציון הממוצע הנמוך 3.7 (בסולם 1-10) על המאבק בתאונות דרכים בהן מעורבים רוכבי קורקינטים חשמליים. 47% מתושבי חיפה והצפון העידו כי רוב רוכבי הקורקינטים החשמליים שראו, לא חבשו קסדה. רוב הנשאלים, 57%, חושבים שהמדינה לא צריכה לעודד שימוש בקורקינט חשמלי.

כשנשאלו על הדרך היעילה ביותר לדעתם לצמצום מספר תאונות הדרכים במעורבות קורקינטים חשמליים, 44% מתושבי חיפה והצפון טענו כי שיפור תשתיות וסלילת שבילי רכיבה היא הדרך היעילה ביותר. 28% מאמינים כי החמרת הענישה תהיה יעילה יותר ו-22% חושבים כי הגברת האכיפה תביא לצמצום התאונות. רק 2% האמינו כי הדרך לצמצום התאונות מסוג זה היא הסברה. 62% מתושבי חיפה הצפון חושבים שהצמדת לוחית רישוי לקורקינט חשמלי תסייע לצמצום תאונות הדרכים.

בהסתמך על נתונים אלה, אין זו הפתעה כי 58% מתושבי הצפון ענו שלא ירשו לילדיהם לרכוב על קורקינט חשמלי.

אזור השרון

44% מתושבי השרון חושבים שיש להוציא את הקורקינטים השיתופיים אל מחוץ לחוק במדינת ישראל. מסקר שערכה עמותת אור ירוק עולה כי 80% מתושבי השרון חוששים מהאפשרות להיות מעורבים בתאונת דרכים עם קורקינט חשמלי במידה בינונית ומעלה. תושבי השרון נתנו למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים את הציון הממוצע הנמוך 3.6 גרוע (1 משמעו גרוע מאוד ו-10 משמעו טוב מאוד) על המאבק בתאונות דרכים בהן מעורבים רוכבי קורקינטים חשמליים. 44% העידו כי רוב רוכבי הקורקינטים החשמליים שראו, לא חבשו קסדה. כמחצית מתושבי השרון, 46%, מאמינים כי המדינה לא צריכה לעודד את השימוש בקורקינטים.

כשנשאלו על הדרך היעילה ביותר לדעתם לצמצום מספר תאונות הדרכים במעורבות קורקינטים חשמליים, 30% מתושבי השרון ענו כי הגברת האכיפה היא הדרך היעילה ביותר. 30% מאמינים כי החמרת הענישה תהיה יעילה יותר ו-28% חושבים כי שיפור תשתיות וסלילת שבילי רכיבה תביא לצמצום התאונות. רק 2% האמינו כי הדרך לצמצום התאונות מסוג זה היא הסברה. 70% מתושבי השרון חושבים שהצמדת לוחית רישוי לקורקינט חשמלי תסייע לצמצום תאונות הדרכים.

בהסתמך על נתונים אלה, אין זו הפתעה כי 52% מתושבי השרון ענו שלא ירשו לילדיהם לרכוב על קורקינט חשמלי.

אזור תל אביב-יפו והמרכז

57% מתושבי תל אביב-יפו והמרכז חושבים שיש להוציא את הקורקינטים השיתופיים אל מחוץ לחוק במדינת ישראל. מסקר שערכה עמותת אור ירוק עולה כי 86% מתושבי ת אביב-יפו והמרכז חוששים מהאפשרות להיות מעורבים בתאונת דרכים עם קורקינט חשמלי במידה בינונית ומעלה. תושבי תל אביב-יפו והמרכז נתנו למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים את הציון הממוצע הנמוך 3.1 (1 משמעו גרוע מאוד ו-10 משמעו טוב מאוד) על המאבק בתאונות דרכים בהן מעורבים רוכבי קורקינטים חשמליים. 64% העידו כי רוב רוכבי הקורקינטים החשמליים שראו, לא חבשו קסדה. יותר ממחצית מהנשאלים, 58%, מאמינים כי המדינה לא צריכה לעודד את השימוש בקורקינטים.

כשנשאלו על הדרך היעילה ביותר לדעתם לצמצום מספר תאונות הדרכים במעורבות קורקינטים חשמליים, 35% מתושבי תל אביב-יפו והמרכז ענו כי החמרת הענישה היא הדרך היעילה ביותר. 32% מאמינים כי הגברת האכיפה תהיה יעילה יותר ו-30% חושבים כי שיפור תשתיות וסלילת שבילי רכיבה תביא לצמצום התאונות. רק 2% האמינו כי הדרך לצמצום התאונות מסוג זה היא הסברה. 70% מתושבי תל אביב-יפו והמרכז חושבים שהצמדת לוחית רישוי לקורקינט חשמלי תסייע לצמצום תאונות הדרכים.

בהסתמך על נתונים אלה, אין זו הפתעה כי 73% מתושבי תל אביב-יפו והמרכז ענו שלא ירשו לילדיהם לרכוב על קורקינט חשמלי.

אזור ירושלים

48% מתושבי אזור ירושלים חושבים שיש להוציא את הקורקינטים השיתופיים אל מחוץ לחוק. מסקר שערכה עמותת אור ירוק עולה כי 70% מתושבי אזור ירושלים חוששים מהאפשרות למעורבות בתאונת דרכים עם קורקינט חשמלי במידה בינונית ומעלה. תושבי אזור ירושלים נתנו למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים את הציון הממוצע הנמוך 3.9 (1 משמעו גרוע מאוד ו-10 משמעו טוב מאוד) על המאבק בתאונות דרכים בהן מעורבים רוכבי קורקינטים חשמליים. 37% העידו כי רוב רוכבי הקורקינטים החשמליים שראו, לא חבשו קסדה. יותר ממחצית מתושבי אזור ירושלים, 43%, מאמינים כי המדינה לא צריכה לעודד את השימוש בקורקינטים.

כשנשאלו על הדרך היעילה ביותר לדעתם לצמצום מספר תאונות הדרכים במעורבות קורקינטים חשמליים, 39% מתושבי אזור ירושלים ענו כי שיפור תשתיות וסלילת שבילי רכיבה היא הדרך היעילה ביותר. 32% מאמינים כי החמרת הענישה תהיה יעילה יותר ו-24% חושבים כי הגברת האכיפה תביא לצמצום התאונות. רק 4% האמינו כי הדרך לצמצום התאונות מסוג זה היא הסברה. 72% מתושבי אזור ירושלים חושבים שהצמדת לוחית רישוי לקורקינט חשמלי תסייע לצמצום תאונות הדרכים.

בהסתמך על נתונים אלה, אין זו הפתעה כי מחצית מתושבי אזור ירושלים ענו שלא ירשו לילדיהם לרכוב על קורקינט חשמלי.

אזור באר שבע והדרום

67% מתושבי באר שבע והדרום חושבים שיש להוציא את הקורקינטים השיתופיים אל מחוץ לחוק במדינת ישראל. מסקר שערכה עמותת אור ירוק עולה כי 79% מתושבי באר שבע והדרום חוששים מהאפשרות למעורבות בתאונת דרכים עם קורקינט חשמלי במידה בינונית ומעלה. תושבי הדרום נתנו למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים את הציון הממוצע הנמוך 3.3 (1 משמעו גרוע מאוד ו-10 משמעו טוב מאוד) על המאבק בתאונות דרכים בהן מעורבים רוכבי קורקינטים חשמליים. 51% העידו כי רוב רוכבי הקורקינטים החשמליים שראו, לא חבשו קסדה. מרבית תושבי באר שבע והדרום, 65%, מאמינים כי המדינה לא צריכה לעודד את השימוש בקורקינטים.

כשנשאלו על הדרך היעילה ביותר לדעתם לצמצום מספר תאונות הדרכים במעורבות קורקינטים חשמליים, 39% מתושבי באר שבע והדרום ענו כי שיפור תשתיות וסלילת שבילי רכיבה היא הדרך היעילה ביותר. 34% מאמינים כי החמרת הענישה תהיה יעילה יותר ו-20% חושבים כי הגברת האכיפה תביא לצמצום התאונות. רק 7% האמינו כי הדרך לצמצום התאונות מסוג זה היא הסברה. 52% מהתושבים בדרום חושבים שהצמדת לוחית רישוי לקורקינט חשמלי תסייע לצמצום תאונות הדרכים.

בהסתמך על נתונים אלה, אין זו הפתעה כי 65% מתושבי באר שבע והדרום ענו שלא ירשו לילדיהם לרכוב על קורקינט חשמלי.

שנת 2022 – עליה של 10% בהקיף הנפגעים בתאונות קורקינט חשמלי

1,469 בני אדם נפגעו בתאונת דרכים במעורבות קורקינטים חשמליים בשנת 2022 לעומת 1,335 בני אדם שנפגעו בתאונות דומות בשנת 2021 – עליה של כ-10%, כך על פי ניתוח של עמותת אר ירוק לנתוני הלמ"ס.

מהנתונים עולה כי חמישה בני אדם נהרגו בתאונות דרכים במעורבות קורקינטים חשמליים בשנת 2022, נתון זהה למספר ההרוגים בשנת 2021.

271 בני אדם נפצעו קשה בתאונות דרכים במעורבות קורקינטים חשמליים בשנת 2022 לעומת 214 בני אדם שנפגעו קשה בתאונות דומות בשנת 2021 – עליה של 27.5%.

 

עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "תוצאות הסקר מראות עד כמה הציבור מוטרד מהתנהגותם של הרוכבים, חושש להיפגע מהם ומאמין כי הדרך לצמצום התאונות היא באמצעות סלילת שבילי רכיבה בטוחים מופרדים, במקום מיקוד חסר אפקטיביות בהסברה בלבד. בתוך כך הקורקינטים השיתופיים תופסים מקום מרכזי בשיח, לא רק בישראל אלא בעוד ערים רבות בעולם ולכן במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים לבחון את תרומתם של כלל הכלים החשמליים לצמצום עומסי התנועה ושיפור איכות האוויר. במקביל, חברות הקורקינטים השיתופיים חייבות לתרום לבטיחות בדרכים ולעודד את הרוכבים לציית לחוקי התנועה. אסור לנו לקבל באדישות את הג'ונגל והכאוס התחבורתי במרכזי הערים כפי שהוא היום ואת המצב הזה חייבים במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים לשנות".

נציין כי המחקר בוצע בתחילת חודש מאי 2023 באמצעות סקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 501 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, מתוכם 401 יהודים, 100 ערבים, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה במדינת ישראל. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4%.

כתיבת תגובה