מסכמים 2018: עשרת הסיפורים שעשו את הכלכלה החרדית

‘ביזנעס’ מגיש סיכום מרתק של השנה, עם עשרת הסיפורים שעשו את הכלכלה של 2018 • ה”חינם” של בזק שאינו חינם, הצרות של דן גרטלר, שופרסל, אושר עד, אמאזון ואיביי • עוד בתפריט: עוקץ ראשי הכוללים והפאניות החרדיות • אלו סיפורי הכלכלה של 2018

הכותרות שעשו את השנה במדורי הכלכלה | עיבוד תמונה: חיים קרליץ

לקראת סיומה של שנת הכספים 2018, מגיש ‘ביזנעס’ פרויקט מיוחד לסיכום שנת הכספים 2018, המספק הצצה לסיפורים הגדולים של השנה, שאולי גם מחכימים קצת לקראת השנה הבאה. והפעם: עשרת הסיפורים המדוברים ביותר בשנת 2018 בתחום הכלכלה.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

הנתונים נמדדו על ידי טכנולוגיית ניתוח כמות ומעורבות הקהל באתר ‘ביזנעס’ בשנת 2018, והם משקפים את עמדת הגולשים.

אמצע החורף עכשיו, אז נפתח במקום שבו קר יותר אפילו מירושלים, טורנטו הקפואה שבקנדה. שם נפתחה חקירה נוספת נגד המיליארדר החרדי דן גרטלר. לפי החשד, העביר גרטלר כסף מחברת בת שלו לחברה אחרת, וזאת מבלי ליידע על כך את המשקיעים. מערכת ‘ביזנעס’ מאחלת לגרטלר שייצא נקי מכל חקירותיו, לשמחתו ולשמחת כל הציר של בתי גדולי ישראל, מרשב”ם עד ראב”ד.

ומקנדה הקפואה, לבארות יצחק שבמישור החוף, שם נפתח מחדש לפני כשמונה חודשים הסניף של רשת ‘יש חסד’. הסניף החדש צויד בסורקים שאמורים לאפשר תשלום עצמאי ומהיר של הלקוחות על המוצרים שרכשו, וזאת לאחר הרשמה זריזה, למרות ההבטחה העתידנית, במבחן המציאות נראה כי הסורקים עצמם צריכים להשתפר רבות, ואם רוצים חווית קניה טובה ומהירה, אפשר להיכנס לאתר ‘ישיר למהדרין’ ולא להיגרר אחר מהלך לא מוצלח של איש יח”צ שנתקע עם כמות ענקית של סורקים גרועים. ב’אושר עד’ המתחרה אגב, מצב הסורקים רעוע עוד יותר.

מ’יש חסד’ אנחנו עוברים ל’אושר עד’, הרשת שמתהדרת בסניפי ענק ומוכרת למעשה הכל, כולל המיונז מתוצרת ‘טומי’ שהחוצניקים אוהבים. ובכן, מסתבר שלגבי דברים אחרים ש’אושר עד’ ייבאה, היא חשופה לתביעה.

כך למשל, בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד אחד מיבואני הוויסקי הפופולרי ‘שיבאס’, נטען כי היבואן זייף את תעודת הכשרות על הוויסקי ושיווק אותו לרשתות שיווק, ביניהן ‘אושר עד’. באורח פלא, התביעה הוגשה לא רק נגד היבואן הרמאי, אלא גם נגד המשווקים שהוטעו. לנו ב’ביזנעס’ נותר רק לקוות כי היבואן לא הצליח להכשיל רבים משלומי אמוני בית ישראל בשיכר סקוטי טרף.

870/135 ליינר ארטקל

ומעניין לעניין – באותו עניין: ענקית הקמעונאות ‘שופרסל’ הכריזה על השקת אתר קניות חדש שיתחרה באמזון ועלי אקספרס, באתר החדש יהיה ניתן להזמין בגדים, כלי בית, והכל בעצם, ולקבל את המוצרים באמצעות משלוח של חברת UPS. האתר עלה לאוויר ונמצא כעת בהרצה. ‘ביזנעס’ מבקש מהגולשים לבדוק האם האתר אכן מציע בובה של עוף בשקל, כפי שפורסם בבטאונים המפלגתיים.

הזכרנו בטאונים מפלגתיים, וחיש מהר אנו נזכרים בערגה ב’המודיע’, ובחסידות גור המעטירה והעדינה. שם מכרו מקומות בוטיק אקסלוסיביים לתפילות הימים הנוראים בבית המדרש של החסידות, במחירים שמתחילים ב-10,000$. המתפללים שרכשו כרטיסים ל”טבעת הזהב” של בית המדרש, זכו לפינוקים דוגמת ממחטות נייר, סטנדר אלכסוני ושתיה קלה שחולקה להם חינם בהפסקות ללא כל תמורה.

ואם עשרת אלפים דולר למקום תפילה בראש השנה נשמעים לכם כמו עוקץ, חכו שתשמעו את הסיפור הבא: לכידת הברנש שעקץ כמה ראשי כוללים בדרום בסכום של כמה עשרות אלפי שקלים. זה אמנם לא הגיע ל- 10,000 $, אך ליהודים בדרום הייתה אורה ושמחה על לכידת העוקץ, שהרי התורה חסה על ממונם של ישראל.

ואם בלחוס על ממונם של ישראל עסקינן, תחקיר ‘ביזנעס’ שפורסם בפברואר השנה חשף כי “חינמים” רבים של ‘בזק’ אינם בחינם כלל וכלל. סגירת עסקאות ללא תיעוד על קיומן וחיובים מופרזים ללקוחות עסקיים הם רק חלק ממה שחשפנו.

וכדי להינצל מכל מיני פורענויות ועוקצים, שוחח יהודה ג’יי ג’יי אדלר, במסגרת ההסכת (מה שנהוג לקרוא “פודקאסט”) של ‘ביזנעס’, עם הפסיכולוג אלכס שילמן, ושמע ממנו כללים להתנהלות כלכלית נכונה. 36 דקות, זה אורך ההסכת של יהודה אדלר ואלכס שילמן. הם מדברים על התנהלות כלכלית נכונה ונבונה, אך אין ספק שלשלם לפאנית 3,000 ש”ח זה סכום גדול מדי. כאן ב’ביזנעס’ העלינו את הנקודה הכואבת הזו, שפוגעת בפרנסתן של המון חרדיות שנאלצות לשלם סכומי עתק על מנת לסרק את פאתן.

ונסיים בידיעה אחרת, העוסקת גם היא בנגיד שמוביל את כותרות הכלכלה החרדית השנה, על עיצומים נוספים שהוטלו מצד ממשל ארה”ב על הנגיד החרדי דן גרטלר. הידיעה הזו חותמת את עשרת הסיפורים הכלכליים של 2018.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה