מסתמן: תקציב 2020 יעבור מוקדם מהצפי

כ"ץ מנסה להוציא את האוויר מבלון האיומים של 'כחול לבן' באמצעות הקדמת תקציב 2020 לשבוע הבא • אך עדיין טוען: יארך עד פברואר להכין את תקציב 2021 • גורמים באוצר: אגף התקציבים עמל על התקציב שנה וחצי ותקציב 2021 עם חוק ההסדרים יהיו מוכנים בתוך שבועיים לכל היותר – כ"ץ מושך זמן • שיקולים מקצועיים או פוליטיים?

מליאת הכנסת | צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

האולטימטום שהציבו שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי מכחול לבן לגבי האפשרות לפירוק ממשלת האחדות מתחזק. הם הבהירו בפשטות: או שמעבירים תקציב, או שהולכים לבחירות.

לכל הנוגעים בתחום הפיננסי ברור לחלוטין כי יש צורך לקדם במהירות את תקציב 2021. נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון חוזר על כך בכל בימה אפשרית. ב'כלכליסט' לפני חודשיים, בישיבת ממשלה מול נתניהו וכ"ץ, ועוד. אלא שלאחרונים, נראה, יש את כל הזמן שבעולם, בכל הנוגע לאישור התקציב.

250/200 סייד בר + קובייה

מנגד, מנסים אנשי מפלגת כחול לבן להשתמש בכל הטנקים העומדים לרשותם על מנת לאשר את התקציב. הם מאיימים בבחירות על נתניהו ומפלגתו. בצעד של החרפת מסרים הבהירו שוב כי לא יישבו עוד עם נתניהו בממשלה אם לא יקדם תקציב דו-שנתי, ל-2020/21. "אני לא מוכן להיות בן ערובה במצב פוליטי של אף אחד", הצהיר שר הביטחון בני גנץ.

בהזדמנות נוספת טען גנץ כי גם נגיד בנק ישראל וכמוהו עשרות מומחים סבורים כי העברת תקציב לשנת 2021 נחוצה מאין כמותה. "אין אחד שמדבר על תקציב לשבוע אחד של 2020. התקציב הוא מבחן הרצינות והוא לא ייקבע ב-23 בדצמבר אלא בדרך אליו". כאן הציב גנץ את האיום: "אם לא נראה את זה קורה נבחר דרך אחרת ללכת בה, בין אם בפיזור הכנסת או בדרך אחרת שנמצא לנכון. ככה זה לא יוכל להמשיך". גם שר הביטחון אשכנזי הצטרף לאיומים, בדרכו שלו.

אך שר האוצר כ"ץ, בשלו. הוא דורש מכחול לבן להסכים להעברת תקציב 2020 מידית, ואילו את תקציב 2021 רק בפברואר. אם לא, נופף כ"ץ באיום שטרם נשמע כמותו, "הכנסת תפוזר".

תקציב בשבוע הבא

למעשה, כ"ץ החליט להקדים את תקציב 2020 ולא להמתין לתאריך החוקי האחרון 23.12. האם המהלך של כ"ץ ינטרל חלק מאיומי כחול לבן? כך מקווים בליכוד.

בהודעה של כ"ץ נאמר כי בתקופה זו נדרשת יציבות כלכלית, טפח לעצמו על השכם על רשת הביטחון ותוכניות הסיוע ש"פועלות היטב", וציין כי לפתע, אין צורך להמתין ל-23.12, כפי שהודיע רק לא מכבר, וכי ניתן להעביר את תקציב 2020 המבוסס על התקציב ההמשכי בסך 411 מיליארד, אותו אישרו הממשלה והכנסת.

Inner article

הוא הודיע כי הנחה את צמרת האוצר להאיץ את הכנת תקציב 2021 וכי בכוונתו לאשרו בממשלה בדצמבר, אך להביאו לאישור הכנסת רק בפברואר.

גורמים כלכליים המעורים בנעשה במשרד האוצר, טוענים כי זמן הכנת התקציב אינו כה ארוך וכי ניתן להעבירו הרבה קודם לכן. אגף התקציבים במשרד האוצר עמל על כך מעל שנה וחצי, וגורם כלכלי שצוטט ב'כלכליסט' בעילום שם טען כי נדרשים שבוע עד שבועיים בלבד להכין ולגבש הן את תקציב המדינה ואת חוק ההסדרים ל-2021.

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הודה השבוע בראיון בערוץ 20, כי הליכוד היא זו שתוקעת את אישור התקציב כדי למנוע מגנץ לשבת על כסא ראש ממשלה. שר האוצר כ"ץ, גם הוא מהליכוד, התנער מהדברים בטוויטר: "אנו דוחים על הסף את דבריו של ח"כ זוהר על שיקולים פוליטיים בלוח הזמנים להכנת תקציב המדינה" וציין כי הוא וצוות האוצר פועלים "משיקולים מקצועיים בלבד".

ובינתיים, העם סובל בהיעדר תקציב. רק בשבוע שעבר פרסמנו כאן את סיפורו של אבא לילד מיוחד המתחנן לאישור התקציב. מדינת ישראל מלאה בצרכים תקציביים, ויפה יעשו היושבים בממשלה אם יסיימו מהרה את הסאגה הזאת.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה