מעל 116 מיליון ש"ח נגבו במבצע פשיטה על ענף הבשר וההסעדה

מבצע ביקורות בענף הבשר ושירותי ההסעדה הביתיים חשף שורת ליקויים במיליוני שקלים: מעל 116 מיליון נגבו מחייבים, 106 כלי רכב עוקלו וננקטו פעולות כנגד 1,277 חייבי מס | במסגרת המבצע נבדקו מעל 180 בתי עסק ברחבי הארץ | אחד מבעלי העסקים הסתתר ואחיו השחיז סכינים מול המבקרים | הכנסות רבות במזומן באותו עסק לא נרשמו מאז 2017

אנטריקוט | צילום אילוסטרציה, ספר 'הבשר'

מסתירים הכנסות במזומן? במס הכנסה ובמע"מ מוכיחים כי הם יודעים להכין היטב שיעורי בית כדי 'לנקוש על בטוח' בשעה שיערכו פשיטה על סדרת בתי עסק.

הפעם התמקד המבצע הארצי של ביקורות מע"מ דווקא בעסקים מענף הבשר ושירותי ההסעדה הביתיים, במסגרתו נבדקו 184 עוסקים ברחבי הארץ, חשף שורת ליקויים ביניהם התחמקות מתשלום מע"מ בהיקף של מיליוני שקלים ועסקים פעילים שכלל לא נרשמו במע"מ.

250/200 סייד בר + קובייה

מפרטים שחשפה רשות המסים התברר, כי לקראת המבצע שבוצע על ידי משרדי מע"מ השונים מרחבי הארץ – בשיתוף פעולה עם משרדי מס הכנסה, היחידה הארצית לאכיפת הגבייה, המוסד לביטוח לאומי, משרד הבריאות, משרד החקלאות – יחידת הפיצו"ח, הסיירת הירוקה, המשטרה הירוקה, הרבנות הראשית ומשטרת ישראל – הוכנה רשימה של עוסקים בפריסה ארצית בענף האטליזים והועברו רשימות יבואני הבשר הגדולים במשק.

כמו כן, נערכו פעולות מקדימות שכללו תצפיות, קניות ניסיון ובדיקת פרסומים ברשתות החברתיות לצורך הצלבתם בביקורות.

בנוסף לעסקים שנבדקו, נערכה פעילות אכיפה כנגד 1,277 חייבי מס, מהם נגבו 116,462,576 ₪, ועוקלו 106 כלי רכב.

כך לדוגמה במהלך ביקורת באזור הצפון, הגיעו המבקרים לעסק משפחתי בגליל, שבו התברר כי בעוד אח אחד רשום במע"מ כמגדל בקר, האח השני, שמנהל אטליז במקום עובד ללא רישום כלל.

במהלך הביקורת, נתפסו עוד אלפי שקלים שלא נרשמו או תועדו, ומסמכים רבים המעידים על קיום עסקאות ללא רישום. שני האחים הוזמנו למשרדי מע"מ להמשך חקירה, ועל פי הערכה ראשונית הם חשודים בהעלמת כמיליון שקלים.

Inner article

לאחר הצגת צו החיפוש, זוהה בעל העסק והחל לשתף פעולה עם המבקרים. בעת ספירת הקופה עלה כי עסקאות בסכום אלפי שקלים לא הודפסו, וכן נמצאו סרטי קופה ויומנים המפרטים הכנסות ממזומן שלא נרשמו משנת 2017 ועד היום. בעקבות הביקורת ספרי העוסק יפסלו, והתיק הועבר להמשך טיפול במשרדי מע"מ.

ואילו בעיר באר שבע, הגיעו המבקרים למשחטה, שם מצאו הפרשים בסך מאות שקלים בקופה. אך זה היה רק הסנונית הראשונה: במסגרת בדיקת מלאי שגרתית שנעשית בזמן הביקורת, נמצא כי בעל העסק העלים רכישות של עגלים, בסכום של מעל 162 אלף ₪.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה