משלוח איכה? חבילות נעלמות אחרי שנחתו בארץ

6,000 חבילות של טובין שהוזמנו ברשת מחו”ל נעלמות בשנה מבלי להותיר עקבות • עו”ד יוסף ויצמן טוען בדה מרקר כי מאחר ורק שליש מתלוננים מדובר בפי שלוש מכך • למרות שיש אינדיקציה שהחבילות כבר נחתו בנתב”ג בדואר ישראל מטילים את האחריות על המשלח

מיון חבילות בדואר ישראל | צילום ארכיון: יח"צ

תתפללו חזק על ההזמנה שלכם ברשת. טירוף הקניות באתרי חו”ל בחודשיים האחרונים, הגביר את קצב שליחת החבילות מחו”ל לישראל. בדואר ישראל מעריכים כי עם מה שכבר הגיע, יגיעו קרוב ל-14.5 מיליון חבילות לישראל. אך השאלה האם כל החבילות יגיעו באמת לידיים של הלקוח המזמין.

תחקיר מעמיק של הדר קנה באתר דה מרקר, מביא נתון מדהים. קרוב ל-6,000 חבילות בשנה נעלמות בדרך ולא מגיעות ליעדם. כך על פי נתוני דואר ישראל, שלטענתם צריך להציב נתון זה, “מול 65 מיליון חבילות שנמסרו ב-2018”. לדברי דואר ישראל, “החברה יותר מהכפילה את מספר החבילות שנמסרו בתוך חמש שנים, והשנה תמסור יותר מ–70 מיליון חבילות, כשמספר התלונות לא גדל באותו יחס”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

התחקיר בדה מרקר מספר על תלאותיה של חבילה הנשלחת מחו”ל לארץ. השולח מתעקש שהחבילה הגיע לארץ, בעוד בדואר ישראל מתעקשים שהחבילה לא נמסרה להם. להיכן נשרה החבילה בדרך? אין תשובה.

מדובר במצב מתסכל המורכב מלופ ביורוקרטי בלתי נגמר. מצד אחד האתר השולח את החבילה לישראל, מקבל אישור על הנחיתה שלה בנתב”ג ומאידך החבילה לא נסרקה במערכות של הדואר, ולכן לא קיבלה מספר מעקב של דואר ישראל, כך שלא ניתן עדיין לעקוב אחריה.

“מצב זה אמור להיות נדיר ביותר”, כותבת הדר קנה בדה מרקר, אולם “המצב הזה שאמור להיות זמני, בו אף גוף לא יכול לספק מידע על החבילה ולא ידוע מה הסטטוס שלה, ייתכן שיישאר לא ידוע במשך שבועות ואף חודשים”.

870/135 ליינר ארטקל

הבעיה היותר קשה, שדואר ישראל המתנהל על פי נהלים ואמנות בינלאומיות, יכול להתנער בקלות מהבעיה. על פי הנוהל, כל עוד חבילה לא נסרקת על ידי הדואר – הוא לא אחראי עליה. בדיוק לכן, דואר ישראל מפנים את המתלוננים היישר לשולח, רק שהאתר השולח יודע שהחבילה הגיעה לארץ, אך חסר לו מידע מה הלאה, וחוזר חלילה.

משיחה שערכו בדה מרקר עם לקוח ודואר ישראל, אמרה נציגת הדואר כי “לכן מומלץ לשדרג משלוחים”. כאשר הלקוח השיב, כי “זו אמירה לא הוגנת. דואר רגיל גם צריך להגיע”, ענתה הנציגה: “הוא מגיע, אבל המספר שקיבלת מהאתר, הוא לא מספר שלנו, וכל עוד אין לך מספר שמתחיל ב–YY – האחריות היא של השולח”.

מה עושים? מתברר שישנם רבים המוותרים על החבילה ויוצאים בלא כלום. בשיחה שערכה כתבת דה מרקר עם עו”ד יוסף ויצמן — משנה לראש לשכת עורכי הדין, העוסק בתחום האזרחי ומנהל תביעות נגד הדואר, הוא טוען, כי “אם בדואר אומרים שרק 6,000 חבילות נעלמות, אז מדובר בפי שלוש מכך לפחות, כי רק שליש בכלל מתלוננים. הבעיה מוכרת וזה מצב ביניים. לרוב לא מדובר בחבילות של פריטים יקרים — שאותם בדרך כלל שולחים בדואר שליחים, שם החבילה מבוטחת בביטוח תכולה וגם מקבלת, ברקוד שמאפשר לקבל מידע על מיקום החבילה.

“בדואר רגיל, הביטוח הוא על מקסימום תשלום המשלוח, כך שרבים אומרים לעצמם ‘משלוח של 20 שקל, יאללה הלך’, מכיוון שאין להם חשק להמתין 40 דקות על הקו מול שירות הלקוחות של הדואר”.

לדברי ויצמן, ברוב המקרים, דואר ישראל הוא הגורם האחראי על איבוד החבילה, “בדרך כלל שילוח בינלאומי עובד כמו שצריך. כדי שחבילה תאבד בשילוח, היא צריכה ליפול מהקונטיינר או שאחד מהעובדים יגנוב, וזה כמעט לא קורה. הבעיות מתחילות בדרך כלל במרכזי מיון החבילות, שם דברים נופלים בין הכיסאות — לא מדביקים נכון את שם השולח, לא מקלידים כמו שצריך, אריזות נפתחות וכדומה”.

גם לפסיקה אין הרבה מה לחדש בנושא: “אין הרבה פסקי דין בעניין כי לא מדובר בסכומים גדולים, אז אין הרבה תביעות. בנוסף, ברגע שמוגשת תביעה, הדואר ישר מגיעים לפשרה. כמעט לא מגיעים למצב שבו מוגשת תביעה — כי הם לא רוצים פסקי דין תקדימיים בעניין”. אומר עו”ד ויצמן לדה מרקר.

מדואר ישראל נמסר בתגובה: “התקופה הנוכחית שאחרי חגי הקניות, היא העמוסה בשנה וחל בה גידול עצום בהזמנות, שאליו נערכנו מראש, בכל היבטי התפעול ושירות הלקוחות. עם זאת, כמו בכל חברה נותנת שירותים, ייתכנו תקלות נקודתיות במסירה. נציין כי על פי אמנת הדואר הבינלאומית, האחריות על המשלוח, היא של מינהל הדואר בחו”ל. לכן אם הפריט לא מאותר בתוך 30 יום ממועד התחייבות השולח למסירתו, נפנה את הלקוחות לשולח בחו”ל ונסייע להם במכתב מלווה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

6 תגובות ל: "משלוח איכה? חבילות נעלמות אחרי שנחתו בארץ"

 1. מאז חודש ספטמבר חבילות אם בכלל מגיעות …מגיעות באיחור של חודשיים פשוט בושה של דואר

 2. אבל לא אמרו שישראל היא מעצמה? פחחחחחח. ומספרים לנו סיפורים כמה התקדמנו. זה נכון, התקדמנו והרבה אבל יחסית לעצמנו ולמרות הממשלות לא בזכותן.
  בעולם לעומת זאת מדינות שפעם היו מאחור התקדמו הרבה יותר וכל שנה ועוד שנה אנחנו נופלים עוד קצת ועוד קצת. ההון האנושי בישראל נמצץ עד תום. אין לו יותר ערך מוסף משמעותי כמו בעבר ובעתיד הלא רחוק יהיה חסר ערך לחלוטין ולמה? כי בישראל הכל בשיטת ניצול והכל מתנהל בשנור. מצד אחד הממשלה אומרת אנחנו מעצמה אבל מצד שני מפקירה המון תחומים שבאחריותה כי היא יודעת שיש תרומות מחול בארץ אז איזו מעצמה זאת בדיוק? התנהלות כאילו רק אתמול קמה המדינה. אין תירוצים יותר, עברו למעלה מ 70 שנה.
  לצערי הרבה מאד מאד כלום לא יקרה עד האין ברירה. והאין ברירה יבוא בתוך 10 שנים גג. והוא: הגירה שלילית ללא חזרה כמו מה שהיה עד לא מזמן, הרבה חזרו עם כסף תארים, נסיון, שפות וכו והמדינה נהנת מזה לכן לא אכפת לה, נשענת על סטטיסטיקה של יורדים שחוזרים. אבל ככול שרמת החיים עולה לאנשים נהיה אכפת יותר מעצמם ובצדק. מי יחזיר להם את השנים למימוש עצמי ? זה לא משחק מחשב שאפשר לעשות ריסט ולהתחיל מהתחלה.
  כשאזרחים ישימו קצוץ על המדינה וידאגו יותר לעצמם גם אם יעזבו למקום אחר אז ורק אז המדינה תתחיל להשתפר וגם לדאוג למשלמי המיסים בשיפור שירות. ככה זה כשיש תחרות וככה זה כבר צריך להיות פה אחרי למעלה מ 70 שנה.
  מדינה גועל נפש וקשה לי לכתוב את זה בתור ציוני נכד של ניצולי שואה אבל המדינה לא נותנת את הכסף לניצולים אז שתלך המדינה והערכים המדומים שלה . שכל אחד ידאג לעצמו.

 3. במערכת הקיימת של הדואר כול החבילות שמגיעות מחו”ל מקוטלגות במחשב, גם חבילות שנשלחות ללא מעקב
  הדואר לא מרוויח מחבילות שנשלחות ללא מעקב
  לכן הוא דואג שחצי מהם לא יגיעו ללקוחות
  לא מדובר ב 6,000 אלה בעשרות אלפים

 4. זה מתסכל אותנו מדוע החבילות לא מגיעות בזמן או שנשלחות עם הרבה טעויות לנמען אחר ולא אלי אני עוד מחכה לחבילות אשר רכשתי מלפני יום החגים בחול עוד מלפני יום הרווק הסיני ועדיין לא הגיעו ואין עם מי לדבר בדואר ישראל הם אינם עונים לטלפונים בכלל איפה מבקר המדינה אשר יעשה קצת סדר בדואר ישראל

 5. אני גם איבדתי חבילות ולא התלוננתי יש כאלה שקיבלתי החזר ויש כאלה שמוכר אמר שזו תקלה אצלנו במשלוחים ולך תחפש חבילה בלי מספר מעקב זה דבר הכי מבאס שיכול להיות שאתה מזמין דברים ולא תקבל אותם כי הלכו לאיבוד עקב.. אף אחד לא נותן תשובה יש מדיניות ובירוקרטיה מגעילה במשרדים שלנו

 6. ארבע קניות מסין שנערכו ב 10/11/19 אינן מתועדות בישראל:
  UD858987068CN
  UT5951026290CN
  UD858977410CN
  ID18056044267W31CN

כתיבת תגובה