מתמקדים בכלכלה, לא בהתחממות הביטחונית

ההיסטוריה מלמדת שלאירועים ביטחוניים אין השפעה לאורך זמן על תיק ההשקעות, מה שקובע הם הביצועים הכלכליים • עונת הדו”חות החזקה מן הצפוי בארה”ב ונתוני התעסוקה והאבטלה שהכו את התחזיות מספקים תמיכה לשווקים • הנתונים הכלכליים ומדדי המחירים תומכים בחשיפה משמעותית לאפיק הצמוד בתיק ההשקעות

זירת נפילת הטיל באשדוד, אתמול | צילום: פלאש 90

הנתונים תומכים בחשיפה גדולה למניות בישראל: למרות התנודתיות שבה נפתח שבוע המסחר בישראל, ההיסטוריה מלמדת כי העצבנות מאפיינת אירועים ביטחוניים בימים הראשונים, אך ברובם הירידות נמחקות בטווח הזמן הבינוני והארוך ואף מעבר לכך. בהנחה שהאירועים בדרום יהיו מוגבלים בזמן, הרי שמה שיקבע הוא מצב הכלכלה והחברות – ואלה ממשיכים להיות חזקים, כך כתבו מומחי הראל פיננסים בהמלצות הקנייה השבועיות שלהם, שנכתבו בטרם נודע על הפסקת האש הבוקר.

לדבריהם, שוק המניות המקומי ממשיך את המומנטום החיובי ונתמך על ידי כלכלה איתנה ותמחור נוח יותר מהשווקים בעולם. השוק נהנה משילוב גורמים ייחודי הקיים בארץ: סטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם, צמיחה עקבית של המשק, הריבית הנמוכה ומהעבודה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. תומכים בכך גם הנתונים על חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות המנייתיות והמעורבות – מה שצפוי לחזק עוד את המגמה המקומית.

250/200 סייד בר + קובייה

עוד כתבו, כי גורם מרכזי נוסף התומך בשוק המקומי הוא הפער בביצועים מול השווקים בעולם. מתחילת השנה מפגרים הביצועים של השוק המקומי מאחורי השווקים בעולם ולנוכח כל הגורמים שהסברנו אין סיבה שהפערים האלה יימשכו לאורך זמן. מתחילת השנה עלה מדד ת”א 35 בכמעט 9%, לעומת 17.5% ל-S&P500 ו-23.9% לנאסד”ק. גם המדדים באירופה רשמו תשואות דו ספרתיות – הדקס בגרמניה עלה ב-17.5%, בדומה גם לשוק בצרפת. הניקיי ביפן עלה ב-11.2%.

חשיפה לצמודים – חיונית בתקופה הנוכחית

בהמלצות נכתב עוד, כי האג”ח הצמוד בשוק המקומי המשיך לבלוט בביצועים טובים יותר מהאפיק השקלי – גם באג”ח הממשלתי וגם הקונצרני. אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מרכיב נאה של הצמודים בתיק ההשקעות לנוכח שני מדדי מחירים חיוביים גבוהים הצפויים בחודשים הקרובים – אחרי שתי הפתעות חיוביות בחודשיים הקודמים. כמו כן, העובדה שבנק ישראל לא ממהר להעלות את הריבית עד שהאינפלציה תהיה מעל מרכז היעד של בנק ישראל תומכת בחשיפה לאפיק. בכלל, אנו רואים בתקופה האחרונה אינפלציה חיובית בכל העולם וכרגע לא נראה שזה ישתנה בקרוב.

בהסתכלות על רמות המרווחים, נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג”ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.

870/135 ליינר ארטקל

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג”ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג”חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.

כרגיל, ההמלצה השבועית מסתיימת בהצעה כי לנוכח התנודתיות שעשויה לאפיין את המסחר בימים הקרובים, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. אחרי העליות מתחילת השנה, ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג”חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ובשילוב המצב הבטחוני המקומי אליו אנו עדים כיום, יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולהתעלם מהפסיכולוגיה.

“נתוני המאקרו הטובים אשר פורסמו לאחרונה בארץ תומכים בשוק המניות המקומי, כאשר להערכתנו הדרך הנכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן אשר מאפשרת חשיפה מנייתית וסקטוריאלית בפיזור רחב וללא מגבלות. עבור רוב הלקוחות, בהשקעה באג”ח פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות הוא רכישת אג”ח לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מדי מהירידות. יש יתרון לשלב את ההשקעה באג”חים עם חשיפה מנייתית במטרה להפחית את התנודתיות שהמשקיעים יחוו. נקודה קריטית להצלחה השנה: תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה, נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019”.

בסיום סקירתם מציינים מומחי ‘הראל’: הסקירה הנ”ל משקפת את חוות דעתנו במועד הפרסום. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת בעניין. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בסקירה זו., וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. החברה מסירה אחריות מהקבוצה, מעובדי החברה ומעובדי החברות בקבוצה ונושאי המשרה בחברה ביחס לכל תביעה ו/או טענה שתעלה בהתבסס על הכתוב. החברה ו/או חברות קשורות אליה ו/או בעלי שליטה בה ו/או בעלי עניין במי מהם עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בסקירה הנ”ל. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים לעיל עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בסקירה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. סקירה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה