נתוני הלמ"ס: מכירת הדירות החדשות בירידה מתמשכת

לאחר שהאוצר פרסם אתמול סקירת נדל"ן של אגף הכלכלנית הראשית ולפיה חלה ירידה במספר הדירות החדשות הנמכרות, מתברר היום כי מדובר במגמה מתמשכת כבר מאוגוסט 2021, עוד לפני העלאת מס המשקיעים | כ-20% ירידה בחודש מאי במכירות הדירות החדשות לעומת מאי אשתקד | ואיך עקפה דימונה את בני ברק?

שכונת השחר, דימונה. אילוסטרציה | הדמיה: סימפל פירסומאים בע"מ

בשלושת החודשים מרץ-מאי 2022, הכמות המבוקשת של דירות חדשות עמדה על כ-16,830 דירות, כך עולה מנתוני הלמ"ס שפורסמו היום. מתוכן, כ-11,770 דירות חדשות נמכרו – 70.0% מהכמות המבוקשת. כרבע מכלל הדירות החדשות שנמכרו מתרכז בערים: נתניה, אשקלון, רמת גן, תל אביב-יפו וירושלים. 26.9% מהדירות שנמכרו היו במסגרת מחיר למשתכן – בסבסוד ממשלתי.

כ-5,060 דירות חדשות שלא למכירה – 30.0% מהכמות המבוקשת, מהן: 65.2% נבנות במסגרת בנייה עצמית ו"בנה ביתך", מתוכן 38.3% במחוז הצפון, 7.3% מהדירות נבנות במסגרת קבוצת רכישה, 70.1% מהן במחוז המרכז, 5.7% מהדירות נבנות למטרת השכרה, יותר ממחצית מהן במחוזות תל אביב והמרכז.

לפי הנתונים שפורסמו, בחודש מאי נמכרו 3,788 דירות חדשות – מדובר אמנם בעלייה של 18% לעומת חודש אפריל, אך באפריל חל חג הפסח, ולכן המכירות בו היו נמוכות יחסית. לעומת מאי 2021 מדובר בירידה של 19%.

והירידות לא מסתיימות בכך. 11,770 הדירות החדשות שנמכרו בשלשת החודשים מרץ-מאי, מהווים ירידה של למעלה מ-7% לעומת שלשת החודשים שלפניהם דצמבר 2021-פברואר 2022. בניכוי עונתיות, הירידה במכירות הדירות הינן בשיעור של 10.6% בהשוואה לשלושת החודשים הקודמים.

לפי נתוני הלמ"ס ההתקררות בשוק הנדל"ן מגמתית, והחלה כבר באוגוסט 2021, בקצב חודשי של 3.3% בממוצע (עד מאי 2022), זאת למרות ההסתערות שנרשמה בחודש נובמבר 2021 בו נמכרו 6,155 דירות חדשות.

בראש רשימת הערים המובילות במכירת דירות חדשות במרץ-מאי, עומדת נתניה (664 דירות), ואחריה אשקלון (644) ורמת גן (577) בבני ברק נמכרו 151 דירות בלבד – פחות מאשר מספר הדירות החדשות שנמכרו בדימונה, הקורצת לאחרונה מאוד למשקיעים (158 דירות).

 

תגובות בכירים לנתוני הלמס:

 

שמאי המקרקעין ירון ספקטור, בעלים ומנכ"ל משרד ירון ספקטור שמאות מקרקעין: "הירידה במכירת הדירות החדשות כפי שמראים נתוני הלמ"ס ממשיכה את המגמה של החודשים האחרונים, ועשויה לרמז שהשוק אולי הגיע לקצה. כבר לא רואים את השתוללות הביקושים שאפיינה את השנה האחרונה ואנו אכן מזהים ירידה בכמות העסקאות, בעיקר בת"א. להערכתי המגמה תתגבר, בעקבות התיקון לחוק המכר שפוגע ברווחיות של הקבלנים עקב אי הצמדה של מחיר הדירה המלא למדד. מה שקורה בשטח הוא שקבלנים רבים מקפיאים עסקאות כדי להבין את הלך הרוח של השוק – בגלל העתירה של התאחדות הקבלנים לבג"ץ נגד התיקון ועמדת משרד המשפטים שרמז שייתכן וישנה בעייתיות חוקתית בתיקון. להערכתי, מגמת ההאטה במכירות תימשך גם בחודשים הקרובים".

עו"ד זיו כספי, מייסד ושותף משרד עורכי הדין גינדי כספי ושות׳: "הירידה במכירת הדירות משקפת מצב קיים בו  חלק מהרוכשים חזרו לשבת על הגדר בעקבות התייקרות המשכנתאות, לאחר עליית הריבית והצפי לעלייה  גם בשנה הקרובה. מחירי הדירות המאמירים, המצב הפוליטי בישראל, יחד עם ההשפעות העולמיות, מובילים יחדיו לחוסר ודאות ולחשש מחוסר יציבות בקרב הרוכשים, ויוצרים מגמת האטה בשוק. שוק הנדל"ן הישראלי ידע תקופות כאלה, אך מכולן הוא גם ידע לצאת ולחזור למימדים רגילים. אני מאמין שכך יקרה גם לאחר התקופה הנוכחית – השוק חזק מספיק ושרד בעבר משברים גדולים יותר. להערכתי מגמת ההאטה היא זמנית בלבד ולא תימשך זמן רב".

יגאל צ'ודנר, מנכ"ל חברת נתיבי הקמה המתמחה בניהול הליכי רישוי וסטטוטוריקה אמר בתגובה לנתונים: "אני סבור ששינויי מחירים של 3% בחודש במחירי הדירות הם לא מספיקים כדי לתת פרשנות רצינית למגמה. בתקופה כה ארוכה שבה אין יציבות שלטונית, לפני בחירות והרכבת ממשלה או ממשלות חדשות, אנו צפויים לתנודתיות בנתוני רכישת הדירות ב-8 חודשים הקרובים לפחות. יישום החלטות הממשלה מוטל בספק, אג׳נדה עתידית אינה ידועה כלל ומכרזי קרקעות ממשיכים לצאת לשיווק ללא תכנון. אם נוסיף לכך את התייקרות החשמל וחומרי הבנייה, זה לא מרמז טובות ונתוני הלמ"ס העתידיים ישקפו את זה רק יותר ויותר".

תומר רייפמן מנכ"ל יעז התחדשות עירונית מקבוצת יעז: "לתפיסתי הנתונים על ירידות מתונות לא מצביעות על מגמה וגם לא על האטה בשוק. הביקושים לדירות כפי שעולה מהנתונים עדיין גבוהים מאד. עליית הריבית גורמת לחלק לרוכשים להשתהות מעט עם רכישת הדירות וזה גורם לירידות הקלות במכירות  כמו כן התיקון לחוק המכר עושה את הפעולה ההפוכה ודוקא מתמרץ רוכשים לקנות. להערכתי אי אפשר לבשר על הצטננות של השוק, אם נבחן את הנתונים בתום השנה הנוכחית להערכתי נמשיך לראות את השוק תוסס ואיתן כתמיד"

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי: "עליית הריבית החדה של 1.15% במצטבר בחודשים האחרונים והצפי לעלייה בעוד 1.5% בשנה הקרובה גורמת להשתהות בסגירת העסקה בקרב הרוכשים, וזה הגורם המרכזי לירידה במכירות שמראה הלמ"ס. יחד עם זאת, אנחנו רואים שרמת המחירים נשארת גבוהה כך שניתן לראות שהביקושים מספיק חזקים. בניתוח נוסף של המגמות העולות מהנתונים, רואים כי הערים נתניה ואשקלון מובילות בכמות הדירות החדשות שנמכרו, להערכתי זה נובע מהעובדה שהציבור מחפש אלטרנטיבות בערים איכותיות שהמחירים בהן שפויים עדיין. רוב הרוכשים מבינים שערים כמו רמת גן או ת"א הן כבר לא בהישג ידו וקונים דירות בערים מרוחקות מעט מהמרכז".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה