פרשת מצלמות המהירות: כתב אישום בכפוף לשימוע

מ"מ מנכ"ל מכון התקנים יועמד לדין בכפוף לשימוע על נתונים כוזבים שמסר בפרשת מצלמות המהירות – מערכת אכיפה אלקטרונית אוטומטית • הצהיר כי נכח בניסויים בהולנד בעוד שכלל לא יצא להולנד באותה עת

מצלמת מהירות, אילוסטרציה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרקליטות מחוז חיפה (פלילי) הודיעה לבא-כוחו של מר אילן כרמית, שבתפקידו האחרון שימש כממלא מקום מנכ"ל מכון התקנים, כי נשקלת העמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות של עדות שקר ושיבוש הליכי משפט, בפרשת מצלמות המהירות א-3.

בתחילת שנת 2012 אילן כרמית ערך לבקשת משטרת ישראל, חוות דעת מומחה המתייחסת לאמינות מערכת א-3 שהינה מערכת אכיפה אלקטרונית אוטומטית, שיועדה לגלות ולתעד עבירות תנועה ומצויה בשימוש של משטרת ישראל.

בין השנים 2015 – 2017 יחידת התביעות של משטרת ישראל ניהלה בבית המשפט לתעבורה בעכו, תיק פלילי נגד נאשם שהואשם בעבירה של נהיגה במהירות שעולה על המותר, ואליו צורפו תשעה תיקים נוספים שעסקו באותן עבירות. במהלך שנת 2016, לצורך הוכחת תקינות תו התקן של מערכת א-3, הוגשה לבית המשפט חוות דעת של מר אילן כרמית, שלימים התברר כי הכילה מספר פרטים כוזבים. בהמשך לכך, במהלך עדותו של מר כרמית בבית המשפט נמסר על ידו בכזב, כי הוא  נכח ב-10 ניסויי שדה שערכה המעבדה הלאומית בהולנד, וכי ב-490 ניסויים נוספים, נכח עוזרו ממכון התקנים. זאת, שעה שהתברר שכלל לא נערכו ניסויים כאמור בהולנד וממילא לא נכח כל גורם ממכון התקנים בניסויים שנערכו כביכול.

נדגיש כי בעקבות חשיפת הדברים ולאחר התייעצות עם הפרקליטות, הודיעה המדינה לביהמ"ש לתעבורה בעכו כי כרמית מסר בעדותו עובדות שאינן נכונות ומסרה לסנגורי הנאשמים את הראיות הנוגעות לכך.

Inner article

בהמשך לכך, זוכו הנאשמים בעשרת התיקים.

כזכור, לפני פחות משנה דיווח 'ביזנעס' על הוצאת חלק ממצלמות המהירות משימוש.

נציין כי, בהנחיית המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פלילים), הושהתה פעילות המערכת עד לחודש יולי 2019, אז בתיאום עם פרקליטות המדינה, חודשה האכיפה באמצעות המערכת, לאחר שנערכו בדיקות מקיפות והתקבלו חוות דעת שמצאו אותה אמינה ומדויקת.

התיק נחקר על ידי להב 433 – יאח"ה.

עורך דין ירון קוסטליץ המייצג את כרמית מסר לביזנעס: "הצטערנו מאוד לקבל את ההזמנה לשימוע, שכן סברנו כי תיק החקירה ייסגר ללא צורך בשימוע. מכל מקום, אנו משוכנעים שנצליח לשכנע את הפרקליטות בשימוע לסגור את התיק, שכן לא נפל רבב במר כרמית".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה