שוק הסלולר: למה פתאום המחירים עולים?

רגע אחרי שסלקום ופרטנר הודיעו כי הן מעלות מחירים, רמי לוי מצהירה: לא נעלה מחירים בקרוב • זה הזמן להשוות בין החבילות הקלאסיות ולמצוא את החברות הזולות ביותר • ומה הסיבה שהחברות מעלות מחירים?

חוסר בתשתיות ושחיקה ברווחיות. אנטנת סלולר | kwanchai.c, שאטרסטוק

'סלקום' ו'פרטנר' (012 מובייל) מעלות מחירים בחבילות המובילות, ולפי דיווחי כתבים כלכליים שונים, ייתכן שגם 'פלאפון' תעלה בקרוב מחירים.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

apps-box

לפני הכל, חשוב להדגיש: לכל חברה יש מלאי של חבילות, שאינן מוצעות לכל אחת. אך כל חברה מחזיקה בשלש-ארבע הצעות מובילות, לקהל הרחב. מוצרים אלו נחשבים לחבילות המוצעות לשוק החופשי וההתייחסות בעליית המחירים היא על חבילות אלה.

חבילה ללא הגבלה היא בדרך כלל כזו המכילה 5,000 דקות והודעות (כל הודעה נחשבת לדקה. מרבית האנשים בעולם לא חוצים את הסף, למעט בודדים ממש שרובם במגזר החרדי) ונפח גלישה הנע בין 30-100 גיגה – כשהמחיר הינו בהתאמה לנפח הגלישה.

ומה המחירים?

בסלקום, העלייה היא בעשרה שקלים לכל החבילות המובילות. כלומר: החבילה הקלאסית, ללא הגבלה של שיחות והודעות, 500 דק' לחו"ל, וגלישה בנפח 30 גיגה (כולל פיצוי ללקוחות בדמות אי הגבלה בארץ על כניסה לפייסבוק, אינסטגרם, וואטסאפ ו'ווייז' שעד כה נכללו בנפח הגלישה) תהיה בעלות 49.90 ש"ח לחודש במקום 39.90 עד כה, חבילה דומה בנפח 50 גיגה תעלה מעתה 59.90 ש"ח (במקום 49.90) לחודש, ו-100 גיגה 69.90 ש"ח (במקום 59.90).

גם פרטנר מייקרת ללקוחות חדשים שיצטרפו (לשנה) ל-012 מובייל את חבילותיה בעשרה שקלים, וחבילת ללא הגבלה עם נפח גלישה של 50 גיגה תעלה 39.90 (במקום 29.90) ש"ח, אך בפרטנר מדובר בקוץ שאליה בצדו: החבילה הקלאסית, תקבל שדרוג של 350 דקות (במקום 500 אצל רוב המתחרות) ליעדים נייחים וניידים ב-42 מדינות. גם הסים שעד כה נגבה עליו תשלום, יהיה מעתה בחינם. עם זאת, חשוב לציין כי לאחר שנה, המחיר יקפוץ ל-49.90 שקלים.

חריגה בפרטנר ממכסת 5,000 הדקות תוביל לתשלום של 49 אגורות לדקה. מגבלהת אורך שיחה: כעבור שעתיים השיחה תתנתק; והודעת תמונה אינה נכללת בחבילה, ומחיר הודעת תמונה MMS הינו 60 אגורות. בחריגה מנפח הגלישה המוקצה בחבילה, יתווסף ללקוח 3 גיגה נוספים בחיוב אוטומטי של 10 שקלים, ועם ניצולם קצב הגלישה מואט משמעותית.

בפרטנר אף הודיעו על מבצע חבר מביא חברים, שיקל קצת על המתקשים לעמוד בהעלאה. שאלו את הסוכנים והמשווקים הסמוכים לביתכם, או את החברים שמתחשק לכם לנייד (מינימום 3).

למעשה, גם בפלאפון מציעים לכם לצרף חברים. אם אתם בעניין של גיוס חמישה חברים, תוכלו לקבל ב-29.90 – סים ללא עלות, שיחות והודעות וחבילת גלישה בנפח 50 גיגה לשלושה חודשים בלבד. פלאפון גם מציעה מחיר קבוע של חבילה עם 100 גיגה לחמש שנים, ב-59.90 ש"ח לחודש.

חברות נוספות יעלו מחירים?

חשוב לומר כי הסיבה להעלאת המחירים ברורה. משרד התקשורת הצביע זה מכבר על בעיה מובנית בשוק הסלולר: אין השקעה בתשתיות לשיפור השיחות, הקליטה והעברת הממסרים בין האנטנות, משום שהרווחיות של המפעילות נשחקת והולכת. לכן, ההנחה היא כי המחירים עולים עתה, כדי לאפשר להקצות כספים לתחזוק תשתיות – כמו גם לתחזוק של מניות החברות, בפרסומי הדוחות הכספיים הבאים של החברות הסלולריות הנסחרות בבורסה.

האם פלאפון, רמי לוי תקשורת, גולן טלקום, הוט מובייל, וחברות נוספות עומדות להעלות אף הן מחירים? דיווחים שונים רמזו כי גם לפלאפון לא יהיה מנוס מהעלאת מחירים אך נדגיש, כי אף אמירה רשמית לא נשמעה עדיין בנושא. גם גולן טלקום לא פרסמה על העלאת מחירים צפויה, אך אין לדעת אם פני החברות הללו לקראת עלייה.

לעומת זאת, המבצעים ומחירי החבילות הקיימים ברמי לוי (מהחבילות המובילות בלבד – קו כשר ב-9.90 ש"ח, או חבילה ללא הגבלה + 40 גיגה גלישה ב-19.90 ש"ח) יישארו ככל הנראה על כנם. ל'ביזנעס' נודע כי המשווקים החרדים קיבלו מסר ולפיו המחירים הנוכחיים יישמרו ככל הנראה לפחות עד חודש מרץ 2019.

גם מתגובה רשמית לפנייתנו עולה הרושם, כי אין צפי קרוב להעלאת מחירים. עם את, ברמי לוי סירבו להתייחס לתאריך מסוים שעד אליו המחירים הקיימים יישמרו ומסרו רק כי: "אנו לא מתייחסים להעלאות המחירים של יתר החברות. איננו נוקבים בתאריך יעד שעד אליו המחירים יישמרו אך נוכל לומר בהחלט כי אין לנו כוונה להעלות מחירים בטווח הקרוב", אמר רן אפרתי, מנכ"ל רמי לוי תקשורת במענה לפניית ל'ביזנעס'.

בחברת we4G מוצעת חבילה ללא הגבלה 'לכל החיים', במחיר של 29 ש"ח וחבילת גלישה בנפח 40 גיגה (סים ח"פ: 19.90); גם גולן טלקום מציעה ב-29 ש"ח (וסים ח"פ ב-19 ש"ח) נפח גלישה של 30 גיגה, לשנתיים. הוט מובייל מציעה חבילה ב-29.9 ש"ח בנפח גלישה של 30 גיגה ו-100 גיגה ב-34 ש"ח, כמו"כ יש להוט מובייל חבילת חו"ל + 100 גיגה ב-49 ש"ח לחודש כאשר החודשיים הראשונים הינם ב-39 ש"ח (סים ח"פ: 36 ש"ח).

ברוב החברות ישנה אפשרות לזיכוי – בדרך כלל לאחר שימוש מתמשך – על מחיר הסים או דמי הרישום.

2 תגובות ל: "שוק הסלולר: למה פתאום המחירים עולים?"

  1. להוט מובייל אין חבילה של 20 ג'יגה.

  2. כתבה מגמתית, שכחתם לציין שפלאפון והוט מובייל הפחיתו ל 3000 דקות בלבד!!! ישנם לקוחות רבים שעברו ובפלאפון העלות היא 1 ש"ח לדקה.
    כמו"כ פרטנר היא החברה היחידה המעדכנת על אחוזי ניצול החבילה.

כתיבת תגובה