94% מהערבים לא מכרו כחוק, העסקים החרדים בדרך

94% מהעסקים במגזר הערבי שנבדקו, מפרים את חוק הגנת הצרכן • במהלך המבצע נבדקו עסקים מתחומים רבים: מזון, ביגוד, ריהוט ועוד • רגע לפני מבצע האכיפה הבא: 'ביזנעס' מציע לעסקים במגזר החרדי לבחון את עצמם אם העסק שלהם עומד בדרישות להגנת הצרכן ולסחר הוגן

סימון מחירים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן שערכה מבצע אכיפה ממוקד לעסקים במגזר הערבי בכל רחבי הארץ, הופתעה לגלות כי 94% מהעסקים במגזר הערבי שנבדקו, נמצאו כמפרים את חוק הגנת הצרכן. במהלך המבצע נבדקו עסקים מתחומים רבים: מזון, ביגוד, ריהוט וכו'  וזאת בעקבות עבודת מודיעין שנעשתה ברשות, וכחלק מאכיפה יזומה שהרשות מבצעת.  

במהלך המבצע נבדקו 96 בעלי עסקים בתחומים מגוונים: קמעונאי מזון, ביגוד והלבשה, מוצרי חשמל, ריהוט, בתי קפה, מגרשי רכב, מאפיות ועוד, מתוכם ב-90 עסקים נמצאו הפרות של חוק הגנת הצרכן.

הרשות פועלת במגוון ענפים ומגזרים ובתוכם המגזר הערבי, לאור ממצאים קודמים ומידע מודיעיני שקיים בידי הרשות הוחלט לתגבר את האכיפה במגזר הערבי תוך מטרה אחת ברורה – העלאת הציות לחוקי הצרכנות לטובת ציבור הצרכנים.

הפעולה בוצעה ברחובות המגזר הערבי בכל רחבי הארץ. בירושלים – אזור העיר העתיקה. במרכז – כפר קאסם, טייבה, טירה, קלנסווה, לוד, רמלה. בדרום – רהט, חורה, לקיה ובצפון – נצרת, יפיע, עכו, חיפה.

גם ההפרות שנמצאו מגוונות מאוד: אי הצגת מחיר, אי הצגת מחיר לאחר הנחה במכירה מיוחדת, אי סימון טובין על מוצרים, אי הצבת שלט על מוצרים בפיקוח, הקצאת שטח מדף למוצרים בפיקוח, הבדל מחיר מדף למחיר בקופה, אי הצגת מחיר ליחידת מידה.

בעת המבצע קיבלו העסקים שנמצאו מפרים הודעה על יידוע בדבר הפרה, ובהמשך, יועברו התיקים לקבלת החלטה בדבר עיצום כספי. 'ביזנעס' מציע לעסקים במגזר החרדי לבחון את עצמם אם העסק שלהם עומד בכל תנאי החוקים והתקנות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, לטובת שני הצדדים: הלקוחות שמגיע להם את השקיפות והשירות הטוב, והעסקים לבל יקבלו עיצומים כספיים מיותרים בהחלט.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי: "הרשות פועלת כל העת להילחם בהטעיות כנגד צרכנים ולספק להם את המידע והגנה הנדרשת. כמעט ולא מתקבלות תלונות מצרכנים במגזר הערבי מסיבות שונות. עובדה זו בשילוב אחוז ההפרות הגבוה מאוד שקיים בקרב עסקים במגזר, מחייבים אותנו בביצוע אכיפה יזומה, ולכן הרשות פועלת בפורמט זה מזה מספר שנים".

תגובה אחת ל: "94% מהערבים לא מכרו כחוק, העסקים החרדים בדרך"

  1. איפה מתלוננים על הפרת חוקי הגנת הצרכן? אשמח לדעת. לצערי חויתי הטעייה מכוונת מצד חנות שנחשבת כמכובדת, הנושא לא טופל למרות שדיברתי במפורש עם ההנהלה על הטעות. גם נגרם לי הפסד כספי כתוצאה מכך

כתיבת תגובה