HI BYD, התנענו לנסיעת מבחן || BYD HAN – להגיע גבוה

מה כבר יכול להיות מיוחד במושב האחורי? האם בעידן החשמליות, ניתן להשוות בין רכבי יוקרה מגרמניה לרכב סיני? מה פחות אהבתי בתא המטען? ומה היה כל כך מאתגר במבחן | ספינת הדגל של היצרן הסיני שפרץ לחיינו רק לפני שנתיים מגיעה למבחן קשוח בביזנעס: קבלו את ה- HAN, רכב הסלון של חברת BYD שמלמד אותנו כמה גבוה הם מתכננים להגיע…

BYD HAN | צילומים: יצרן

בינינו, זו קצת חוצפה שמגיע לכאן יצרן לא מוכר, עוקף את טסלה (החברה שאחראית למהפכה החשמלית בעולם) בלי לבדוק אם הנתיב פנוי, מציג נתוני מכירות פנטסטיים של כמעט 30,000 רכבים בפחות משנתיים, וכמובן שותף למהפכה החשמלית ששוטפת את כבישי ישראל (כל רכב רביעי שעולה על הכביש הוא חשמלי על מלא). כנגד זה, דרושה חוצפה ישראלית. אי לכך, תיאמתי נסיעה ארוכה עם ספינת הדגל של BYD במטרה למצוא בה כמה שיותר חסרונות… זה היה מאתגר…

שיחה טלפונית לתיאום נסיעת מבחן על ה-"האן" התגלגלה לשיחה ארוכה וקצת שיבשה לי את התוכנית… מעבר לקו היה לא אחר מאשר נועם דבי – אחראי הדרכה ופרימיום בחברת שלמה מוטורס, יבואנית BYD  בישראל, וכבר למדתי מנסיעת המבחן הקודמת על ה-TANG לשאוב מקסימום מידע מאחד האנשים שהם אוצר בלום בכל מה שקשור לשוק הרכב החשמלי בישראל ובעולם.

יום ראשון בבוקר. משרדי שלמה מוטורס בפתח-תקווה. אני נכנס לקפה ובדרך רואה את ה-"האן" בעמדת הטעינה. הרכב מבריק ושטוף כמובן, ובצבע השחור הזה הוא מזכיר לי רכבי מרצדס. רק שה-"האן" לא נראה מתאים לשרי ממשלה. העיצוב שלו קצת ספורטיבי, וחתימת הפנסים מאחור מזכירה לי איפה נולד אצלי הרעיון שאני חייב לבחון את הרכב הזה…

מי מהקוראים שלי שנוהג לשבת מאחור, מחכה לו חוויה שהרבה זמן לא ראיתי, אם בכלל. ולכן חשבתי להתחיל את הסקירה על תא הנוסעים – דווקא מאחור.

קודם כל, צבעם של המושבים (חום רגוע או קאמל סוער), מדהימים. הם עטופים בעור נאפה ולא סינטטי או "טבעוני" כמקובל, מאווררים ומחוממים (כן רכבי יוקרה מגרמניה, אין אצלכם כזו אופציה במושב האחורי, גם בתשלום…) והמשענת מגיעה עם כיוון חשמלי. מרווח הרגליים מצוין, ומצד הנוסע ישנם מתגים להזזת המושב כדי לקבל מקום מקסימלי. רק הדום חסר פה… תאורת הפנים ברכב היא לד כמובן, שמופעלת בטאץ'.

וזו הייתה רק מנת הפתיחה. כי המנה העיקרית מגיעה בדמות מסך שליטה מרכזי ליושבים מאחור. השליטה היא על כמעט כל הפונקציות ברכב, פתיחת וסגירת הגג המרכזי, תאורת האווירה, מערכת השמע, המיזוג ואפילו כיוון מושב הנוסע. כמובן שאם יושבים שם ילדים, האופציה הזו ניתנת לניתוק….

המנה העיקרית, מסך לד ליושבים מאחור

אחרי הידיות שנשלפות החוצה אני פותח את דלת הנהג. אין צורך לעשות כלום, המזגן והמנוע נדלקים מעצמם וכל מה שצריך זה להעביר להילוך נסיעה. גם אפל קאר פליי ואנדרואיד אוטו מתחברים אלחוטית ללא צורך בכבל.

היוקרה פשוט מכה בך מהרגע הראשון, החומרים רכים, העיצוב בצבעים האלו משגע, והחיבור העיצובי בין דלת הנהג לדשבורד הוא כבר אומנות. העור הזה, עם המעוינים בדלתות ועל ההגה ובכל מקום שהיד נוגעת, ממכר.

בזמן שאצל יצרנים מובילים, הנדסת האנוש מזכירה את חוקי סדום… כי אפילו את בורר ההילוכים, כיוון פתחי המיזוג או ידיות האיתות דחפו לאחד התפריטים האינסופיים במסך המולטימדיה – BYD  שוחה נגד הזרם. יש מתגים על ההגה, מתגי קיצור ליד בורר ההילוכים הפיזי וקלות תפעול המסך הענק – מרשימה. אה, והוא גם דובר עברית משובחת. מול עיני הנהג יש לוח מחוונים אמיתי ולא מסך קטן וצפוף. אפילו ההפעלה הקולית עובדת מעולה (לאחר אמירת מילות הקסם HI BYD).

תא המטען נפתח חשמלית והוא גדול ועמוק אבל המבנה שלו צר וגם מזוודות לא תמיד יכנסו. זה בהחלט חסרון מהותי למנהלים שגדלו על תא המטען של הסקודה סופרב.

רשימת הבטיחות האקטיבית כמעט שלמה אבל לא מושלמת (5 מתוך 8 בדרוג של משרד התחבורה). התפעול של מה שיש, מושלם, לא תזזיתי, לא מתריע ומציק ובקרת השיוט האדפטיבית היא מודל לחיקוי.

רשימת האבזור ארוכה מאד וחוץ ממסג' במושבים לא מצאתי משהו שחסר. בפינת הצל"ש נמצא גג חשמלי נפתח עם כיסוי מקורי שלא נסחף אחרי האופנה של גג זכוכית, שבישראל הוא קצת כמו טאבון…

שניסע? ברכב שמצהיר בגאווה על תאוצה של 3.9 שניות למאה (וזה אפילו כתוב על החלק האחורי של הרכב…) קודם כל נוהגים/לוחצים, אחר כך בודקים תפעול, אבזור וכו'…  בדרך כלל זה נכון, אך הפעם זה היה שונה, כי בדקות הראשונות ישבתי במושב הנוסע וזו הייתה זווית שאני פחות מכיר בנסיעות מבחן. בינתיים למדתי שלמרות העיצוב החיצוני, מדובר ברכב סאלון שמכויל להיות נח (ומי שמחפש משהו ספורטיבי מוזמן לבחון את ה-SEAL עם ההנעה הכפולה) ובהפעלה קלה במסך אפשר להפוך את ההגה והמתלים לרכים עוד יותר.

אחרי שכיוונתי את כל מה שאפשר לכוון ברכב, ויתרתי על תאוצה של כתם במראה (כל המכוניות שעמדו איתכם ברמזור הופכות לכתם במראה של הרכב תוך 4 שניות…), השארתי את המתלים במצב נח, רגנרציה גבוהה, מצב נסיעה רגיל ויצאתי לדרך. קיבלתי נסיעה נעימה ורכה ותאוצות ממש טובות.

אחרי שנפרדתי משאר הנוסעים וארוחת הבוקר כבר עברה למערכת העיכול, הכנסתי למצב ספורט ובעטתי בדוושה. הרכב פשוט נעלם קדימה ולא הבנתי איך אני עדיין רואה אותו, עד שקלטתי שאני בתוכו…  וכן, זה רכב חשמלי, אין נהמה או משהו מסעיר, הרכב פשוט מדלג קילומטרים בלי ששמים לב (נתון חשוב למי שרוצה עדיין רישיון נהיגה בארנק ולא בתחנת המשטרה). הריגוש המהיר הזה, כמו בלא מעט מכוניות חשמליות, מסתיים באזור המהירות החוקית המותרת,  וזו עדיין חוויה לא רגילה.

שנסכם? ה"האן" מאובזר, מהיר מאד, מפנק והמחיר שלו הגיוני באופן יחסי. מחירו לפני ימי מבצעי מכירות עומד על 349,000 ₪. בהשוואה למתחריו (גנסיס G80, מרצדס EQE), שמחירם מעל חצי מיליון ₪ יש כאן הצעה שחייבים לבחון במהירות…

כתיבת תגובה