משנה אסטרטגיה: ISS הדנית תמכור את השלוחה בישראל

ISS העולמית פורשת מפעילותה בישראל לאחר שקיבלה החלטה אסטרטגית למכור חלקים מנכסיה • תיפרד מנקודות עוגן ב-13 מדינות • ל'ביזנעס' נודע כי החברה לא תפסיק את פעילותה ועובדיה יישארו מוגנים בכל עסקה עתידית

iss מעלה מכולה למטוס קתאי פסיפיק | צילום: יח"צ

חברת שירותי הניקיון וההסעדה הדנית ISS המספקת שירותי אחזקה ותפעול לאלפי משרדים ברחבי ישראל ומעסיקה למעלהמ-8,000 עובדים – מפסיקה את פעילותה בישראל. זאת, כחלק מהחלטה אסטרטגית של החברה להפסיק את פעילותה בשורה של מדינות, וביניהם ישראל.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

ISS היא חברת השירותים הגדולה בישראל, המעניקה שירותי ניקיון, הסעדה וקייטרינג למטוסים והיא נשלטת על ידי קונצרן דני ומטה החברה הראשי שוכן אף הוא בדנמרק.

בניגוד לדיווחים השונים, ל'ביזנעס' נודע כי החברה לא צפויה להפסיק את פעילותה ולסכן הלכה למעשה את עתיד עובדי החברה, אלא תימכר למשקיע שימשיך להפעיל את החברה, מבלי לפגוע בעובדים. "אין ספק שמי שיקנה את החברה, חייב להיות חזק ויציב מספיק פיננסית, על מנת להפעיל חברה בסדר גודל כזה", אומר ל'ביזנעס' גורם בענף.

ב'כלכליסט' דווח כי ייתכן שחברת האבטחה, השמירה והניקיון 'צוות 3' המעסיקה כ-6,000 עובדים, תרכוש חלקים או את מרבית הפעילות הישראלית של ISS, ובמקביל, חברות נוספות מתחומים משיקים, מתעניינות בה כרוכשות פוטנציאליות.

במקביל, חברת ההסעדה שולץ, שבבעלות קרן אייפקס, עומדת למכירה, וגורמים בענף צוטטו בידיעה כמי שאומרים כי "שולץ מפסידה כסף כל חודש. היא איבדה לאחרונה את המכרז של רפאל, ועומדת לאבד גם את אמדוקס". נציין כי מקרן אייפקס נמסר בתגובה לידיעה, כי "בניגוד לפרסומים, אייפקס איננה מעמידה את שולץ למכירה ומתמקדת בהמשך פיתוח החברה".

כלל ענף ההסעדה סובל בשנים האחרונות מרגולציה מחמירה וזעזועים רבים. ביום ראשון השבוע, במחאה על מדיניות האוצר בכל הנוגע לעסקי המזון והמסעדנות, החשיכו כאלף מסעדנים את המסעדות למשך 8 דקות, כאשר מי שעמדה מאחורי המחאה היצירתית היא עמותת 'מסעדנים חזקים יחד' שהוקמה לאחרונה, ומאגדת בתוכה כ-3,000 מסעדנים מכל רחבי הארץ, שבחרו להתאגד למאבק אותו הם מגדירים "הצלת הפרנסה והבתים של משפחות המסעדנים החברים בה, ושל כלל העובדים המועסקים בענף".

ההחלטה לצאת למאבק התקבלה בקרב המסעדנים בעקבות הרגולציות החדשות בענף, הכוללות בין היתר את חוק היטל העובדים הזרים, חוק פיקדון עובדים זרים, פסיקת הטיפים שתיכנס לתוקפה בינואר הקרוב, המחסור בכוח האדם ועליית מחיר חומרי הגלם.

כאמור, 'צוות 3' מתעניינת עתה ברכישת ISS העוסקת גם בתחום ההסעדה, וניר גלבוע, מנכ"ל קבוצת צוות 3, צוטט כשאמר: "כש-ISS תגיע למחיר הריאלי שלה, נדבר איתה על רכישה".

למעשה, החברה מסיימת ומקטינה את אחיזתה ב-13 מדינות בעולם, שישראל היא רק אחת מהן. "מדובר בשינוי אסטרטגי של הקבוצה העולמית שיביא למכירת הפעילות בישראל. קבוצת החברות בישראל פועלת מאז ומתמיד, בצורה אוטונומית בהובלת הנהלה מקומית, עם מעורבות מינימלית של מטה החברה העולמית, כך שהשינוי המתוכנן לא ישפיע על לקוחות החברה ועל עובדי החברה בארץ. לקוחות החברה בישראל ימשיכו ליהנות מרמת שירות ואיכות גבוהה כפי שקיבלו עד היום", נמסר מחברת ISS.

כתיבת תגובה