מדיה ופרסום 2018: עשרת הסיפורים שעשו את השנה

‘ביזנעס’ מגיש סיכום מרתק של השנה עם עשרת סיפורי המדיה של 2018 • בעלי השליטה ב’המודיע’, ‘הפלס’, ‘המבשר’, ‘קול-חי’ ו’כיכר השבת’ • בפנים תמצאו גם את תקציבי לפ”מ, הקמפיינרים והפרסומאים • אלו סיפורי המדיה של 2018

הכותרות שעשו את השנה במדורי המדיה והפרסום | צילום: פלאש 90. עיבוד תמונה: חיים קרליץ

לקראת סיומה של שנת הכספים 2018, מגיש ‘ביזנעס’ פרויקט מיוחד לסיכום שנת הכספים 2018, המספק הצצה לסיפורים הגדולים של השנה, שאולי גם מחכימים קצת לקראת השנה הבאה. והפעם: עשרת הסיפורים המדוברים ביותר בשנת 2018 בתחום העיתונות והפרסום.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

הנתונים נמדדו על ידי טכנולוגיית ניתוח כמות ומעורבות הקהל באתר ‘ביזנעס’ בשנת 2018, והם משקפים את עמדת הגולשים.

נתחיל בחשיפת ‘ביזנעס’ שהסתתרה בין רשימת הגורמים הריכוזיים לשנת 2018. הרשימה חשפה כמה שמות מוכרים שעומדים מאחורי כלי התקשורת החזקים במגזר. בין היתר נחשפו השמות מאחורי הבטאונים ‘הפלס’ (נתי גרוסמן), ‘המודיע’ (חיים שכטר, מקורבו של האדמו”ר מגור) ו’המבשר’ (רחל פרוש, כשהשליטה המעשית בידי משפחת פרוש). הנתונים המלאים בחשיפת ‘ביזנעס’ שפורסמה בחודשים האחרונים.

עוד בתחום המדיה של 2018, הקמפיינים של גיוסי ההמונים והמאצ’ינגים לטובת העמותות והמוסדות השונים, שמוצאים את הרשת כפלטפורמה יעילה במיוחד להתרמות בזק. כאן ב’ביזנעס’ שוחחנו עם שולמית סגל זלוטסקי, אחת מחלוצות התחום ובעלת משרד הפרסום ‘טורבו’, העוסק בקידום ושיווק דיגיטלי.

נמשיך בקמפיינים, כשהפעם נתמקד בקמפיינים של מערכות בחירות. כידוע, בתחילת חודש אפריל יתקיימו בחירות ארציות, וזאת לאחר הבחירות המקומיות שעברו עלינו (לטובה?) ממש לפני חודשיים.

בפרויקט מיוחד של ‘ביזנעס’, בדקו פישל רוזנפלד וחיליק ברקוביץ את השאלה הכי מעניינת: כמה עולה להרים קמפיין בחירות? בדיקה מדוקדקת של כל סעיפי ההוצאות (פרינט, דיגיטל, יועצים, מטה, תקשורת, ג’ינגלים, רכבים, אוכל לפעילים, חולצות, ועוד המון המון דברים שהם חובה בכל קמפיין בחירות) מעלה את התשובה הקצרה: הרבה מאוד כסף, את התשובה הארוכה תוכלו לקרוא בכתבה המלאה.

Inner article

עוד בנושאי הקמפיינים, והפעם מהצד של גיוסי הכספים, פישל רוזנפלד יצא לבדוק בתחקיר מיוחד את שאלת המיליון: מה הופך גיוס כספים לוויראלי? והאם יש נוסחה אחת לכך או שיש יותר?

עוד נושא חשוב בתחום המדיה הוא עניין הפרסום. יודע כל בעל מערכת תקשורתית כי ללא הכנסה ממינויים/פרסומות, הוא יקרוס. המצב בישראל הוא שגם לאחר הפרסומות, מערכות התקשורת בקושי מצליחות להחזיק את עצמן מעל המים, ואשרי מי שזוכה לתקציבי לפ”מ (לשכת הפרסום הממשלתית) הגדולים.

כאשר מסתכלים על תקציב הלפ”מ ועל חלוקתו בין המגזרים השונים, נדהמים לגלות שבמגזר החרדי כלל התקציבים מגיע לפחות מאחוז 1 (!!!) מכלל תקציב לשכת הפרסום הממשלתית: כאן פרסמנו על כך ב’ביזנעס’.

בחשיפת ‘ביזנעס’ שעלתה כאן בתחילת החודש שעבר, פורסמו נתוני תקציבי הלפ”מ מהרבעון השלישי של 2018 שהופנו לתקשורת החרדית. כאשר הבטאון ‘יתד נאמן’ נהנה מתקציב בסדר גודל חסר תקדים של למעלה מ-226,000, יותר מתקציבי הלפ”מ של המודיע והמבשר גם יחד. נו, מי אמר שש שלש ולא קיבל? כאמור, למרות הסכום הנכבד, עדיין מדבור בפחות מאחוז מכלל תקציבי הלפ”מ.

ועוד בתחום הפרסום, יהודה ג’יי ג’יי אדלר שלנו ישב עם דוד גלפרין מפרסום גיל, לשיחה ארוכה לטובת הפודקאסט של ביזנעס, מה שהאקדמיה ללשון מתעקשת לקרוא לו ‘הסכת’. גלפרין סיפר לאדלר על דרכו בעולם הפרסום ועל הספר שהוציא על תורת הפרסום החרדי, אז אם אתם בנסיעה, במנוחה, או סתם יש לכם כמה דקות פנויות, תאזינו לפודקאסט עם אחד מבכירי עולם הפרסום החרדי.

ונחזור כעת לכלי התקשורת החרדים: בתחילת השנה דיווחנו ב’ביזנעס’ על כך שאיש התקשורת מוטי לביא רכש בחזרה את האחוזים מ’כיכר השבת’ שמכר בעבר לווינט, כך שכיום האתר כיכר השבת נמצא בבעלותו ובשליטתו של לביא. אתר חדשות נוסף בו מחזיק לביא הוא אתר החדשות ‘סרוגים’, אחד מאתרי החדשות הפופולריים למגזר הסרוג.

עוד קצת בנושאי תקשורת: לפני כחודשיים ניתן פסק דין חשוב של בג”ץ הקובע את נהלי הסיקור של זירות אירועים שונים. פסק הדין ניתן בעקבות עתירה של משטרת ישראל שביקשה לאסור סיקור של זירות אירועי במצבים מסויימים. לפי הנוהל החדש, תתאפשר גישה לגורמי תקשורת גם במצבים בהם נאסרה כניסת גורמים אזרחיים לזירה. בנוסף על מפקד האירוע לבדוק האם ניתן לסדר מקום מיוחד לאנשי וגורמי התקשורת, ולדאוג להם לכך ככל האפשר.

רק במקרים בהם קיים חשש ממשי לפגיעה בחיי אדם, או במקרים בהם כניסת גורם התקשורת תשבש מהלכי חקירה, או תפגע בפרטיותו של אדם, לא יתאפשר לגורמי תקשורת להיכנס לזירה. את הכללים המלאים והסיפור שגרם לכך תוכלו לקרוא בסיקור שהעלינו באתר ‘ביזנעס’.

ונסיים בידיעה מתחום הפרסום, אותה חשפנו ב’ביזנעס’ (על פי נתוני חברת ניטור המדיה ‘יפעת’) שדיווחה על החברות שמובילות את עולם הפרסום החרדי, כאשר קבוצות ‘שטראוס’ ו’תנובה’ מובילות בהיקפי הפרסום, עם תקציבי פרסום של מעל 8 מיליון ש”ח שהוציאה כל אחת מהקבוצות על פרסום בתקשורת החרדית.

הנתונים המלאים נמצאים בסקירה המלאה שהעלינו באתר ‘ביזנעס’, כולל נתונים על משרדי הפרסום המובילים במגזר (עדיין בולטון פוטנציאל) ועל לקוחותיהם, הנסתרים והגלויים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה