מסכמים 2018: עשרת הסיפורים שעשו את השווקים הפיננסיים

‘ביזנעס’ מגיש סיכום מרתק של השנה, עם עשרת הסיפורים שעשו את חדשות הפיננסים בשנת 2018 • מטבעות דיגיטליים, דולר, רובל, ומלחמת הסחר סין-ארה”ב • וגם: עשור למשבר הכלכלי העולמי, כמה שווה מדינת ישראל? • אלו כותרות הפיננסים של 2018

הכותרות שעשו את השנה במדורי הפיננסים | עיבוד תמונה: חיים קרליץ

לקראת סיומה של שנת הכספים 2018, מגיש ‘ביזנעס’ פרויקט מיוחד לסיכום שנת הכספים 2018, המספק הצצה לסיפורים הגדולים של השנה, שאולי גם מחכימים קצת לקראת השנה הבאה. והפעם: עשרת הסיפורים המדוברים ביותר בשנת 2018 בתחומים הפיננסיים.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

הנתונים נמדדו על ידי טכנולוגיית ניתוח כמות ומעורבות הקהל באתר ‘ביזנעס’ בשנת 2018, והם משקפים את עמדת הגולשים.

התחום הפיננסי המשמעותי ביותר של 2018, הוא תחום המטבעות הדיגיטליים, הביטקוין כבר הפך את העולם כששערו היציג טיפס כל כך גבוה עד כי ניתן לקנות בו חצי מקום ישיבה בוויז’ניץ מרכז לימים הנוראים. הפופולריות של הביטקוין כה רבה, עד כי קמו לו מתחרים. ב’ביזנעס’ פירסמנו על המטבע הדיגיטלי החדש, Q שמו, המטבע החדש פותח ע”י יזם ישראל והוא הציע מטבעות דיגיטליים בחינם לנרשמים, מה שגרם לבאזז אדיר ברשת אי שם באוגוסט 2018, כשהיה כאן קיץ פעם.

נעבור לרגע מהמטבעות הדיגיטליים (עוד נשוב, מבטיח) לעולם השיקים והמט”ח. בחודש האחרון פרסמנו ב’ביזנעס’ כי בעלי הצ’יינג’ים יתחילו לדווח לרשות המסים על עסקאות של למעלה מ-50,000 ש”ח. הדבר מן הסתם יגרום לרשות המסים להיות על הזנב של כמה אברכים שלקחו הלוואה מהגמ”ח המרכזי, אבל ברשות המסים טוענים שהדבר יוביל לירידה בהון השחור ובפשיעה הכלכלית של ישראל. ‘ביזנעס’ מזכיר כי הוא בעד כל יוזמה המחזקת את הכלכלה הישראלית ואת המשק כולו.

אמרנו פשיעה כלכלית, וזה הזמן להיזכר בעוקץ של יוצא תוכנית המציאות הישראלי, שלאחר שקיבל את חמש עשרה דקות התהילה שלו, חיפש דרכים קצת יותר מפוקפקות להתפרנס, כך הוא ניסה לשווק במרמה קרקעות שאינן מיועדות לבניה לאברכים תמימים שנפלו בפח שטמן להם. כאן ב’ביזנעס’ פרסמנו את שיטות הפעולה של הנוכל והבאנו עצות לציבור איך להיזהר מנוכלויות כאלה בעתיד.

Inner article

הבטחנו שנחזור לעולם המטבעות הדיגיטלים, אז הנה אנו חוזרים. והפעם למטבע הדיגיטלי של בורסת היהלומים ברמת גן, בשיתוף חברת היי-טק ישראלית. המטבע החדש יגובה ברכישות של יהלומים בשוק הישראל. זאת, על מנת לשמור על ערכו הגבוה. ‘ביזנעס’ מברך על כל יוזמה של כל מטבע דיגיטלי, שכידוע, מייתר את הצורך בנשיאת ארנק, הדבר הזה שבולט בכיס ואתה לא יודע מה לעשות איתו.

ומבורסת היהלומים ברמת גן, למגדל טראמפ בשדרה החמישית במנהטן, שם נמצא הפנטאהוז המפואר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אשר לידו הבית הלבן נראה כמו הפנימיות של ישיבת פוניבז’. מתברר כי טראמפ הצליח להתחמק מתשלומי מס ירושה בסדר גודל של עשרות, ואולי מאות מיליוני דולרים. ב’ביזנעס’ דיווחנו על הפרשה, כאשר חברי המערכת מתפעלים מיכולתם של בני משפחת טראמפ לחיות בשלום ושלווה, גם כשיש על הפרק ירושה של מאות מיליונים.

ועוד בעניין טראמפ: מלחמת הסחר ארה”ב-סין אותה יצר טראמפ, גורמת השלכות רבות ישירות ועקיפות עלינו. כאן ב’ביזנעס’ עשינו סדר בפרשה, הבהרנו מי נגד מי, והזכרנו, שלמרות אמירותיו הנחרצות של טראמפ, סין עדיין שולטת בארה”ב, בין היתר בזכות חוב עצום של 21 טריליון דולר (!!!). ‘ביזנעס’ שוקל להציע לטראמפ לנהל קמפיין מצ’ינג היסטרי לסגירת החוב הלאומי, בניהולם של אנשי דיגיטל ובולדוזרים שונים (‘סמארט קליק’ למשל, שגייסה לאחרונה 14 מיליון שקל ל’מעייני הישועה’), על מנת לסגור את החוב ב-24 שעות של התרמה מסיבית.

דיברנו על ארה”ב וסין, אבל מה עם ישראל? חשבתם פעם כמה כסף שווה המדינה? באוגוסט האחרון הנפיק שר האוצר כחלון את מניית המדינה בבורסה לניירות ערך בתל אביב, וחשף את השווי המלא של ישראל: 17,638,763,277,054 ₪, ובמילים: שבעה עשר טריליון, שש מאות שלושים ושמונה מיליארד, שבע מאות שישים ושלושה מיליון, מאתיים שבעים ושבעה אלף, אפס חמישים וארבע. איך כזה הרבה? את הפירוט על כך תוכלו לקרוא בכתבת ‘ביזנעס’ שסיקרה את הנפקת מניית המדינה.

ואם כבר מניות, זה הזמן להיזכר במשבר הכלכלי הגדול של 2008, אותו משבר שגרם לבנק ‘ליהמן ברדרס’ לקרוס, לשועי עולם לרדת מגדולתם, ולכל כלכלת ארצות הברית להיות תלויה על כרעי תרנגולת, בפרויקט מיוחד של ‘ביזנעס’ סיקרנו את כל אותם רגעי השפל של הכלכלה העולמית, כולל ההשפעות שהיו לה על הכלכלה הישראלית, והשינויים אותם חווינו בעקבות המשבר.

עוד סיפור משמעותי בפיננסים של 2018, הוא התחקיר על קרן ‘הגשמה’ של היזם אבי כץ. לפי הבטחותיו של כץ, המשקיעים בקרן אמורים לקבל תשואה של “20,30,40 אחוז בשנה”, אך למעשה אחוזי התשואה היו אפסיים בחלק מהמקרים, ובמקרים אחרים המשקיעים הפסידו את אשר השקיעו. ‘ביזנעס’ ממליץ לכל מי שרואה מודעה בעיתון המבטיחה תשואה דו ספרתית, לקחת ישר את נייר העיתון ולעטוף בו את ההרינג שנשאר מהקידוש של ‘חתן בראשית’.

ולסיום: באפריל השנה צייץ טראמפ בטוויטר נגד התנהלות נשיא רוסיה פוטין. אפשר לומר מה שרוצים על טראמפ, אבל לכל מילה שלו יש השפעה אדירה בשוק הכלכלי, שם נמצאים חבריו וידידיו משכבר הימים (אלו שלא פשטו רגל/נכנסו לכלא/החלו לעבוד איתו ואז פוטרו בבושת פנים), מה שגרם לירידות בשער הרובל הרוסי מול הדולר, ללמדך: כי אדם יכול להקליד על האייפון בשדרות פנסילבניה, ולדבריו תהיה השפעה מיידית בכיכר האדומה במוסקבה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה