מסכמים 2018: עשרת הסיפורים המובילים בענף התיירות

‘ביזנעס’ מגיש סיכום מרתק של השנה עם עשרת הסיפורים של 2018 בתיירות • ‘אל-על’, סיני, פאפוס ו’לואו קוסט’ • לא פספסנו כמובן את ‘טיסת השבת’, השפעת הדיגיטל והתיירות החרדית • אלו סיפורי התיירות של 2018

הכותרות שעשו את השנה במדורי הפיננסים | צילום: פלאש 90. עיבוד תמונה: חיים קרליץ

לקראת סיומה של שנת הכספים 2018, מגיש ‘ביזנעס’ פרויקט מיוחד לסיכום שנת הכספים 2018, המספק הצצה לסיפורים הגדולים של השנה, שאולי גם מחכימים קצת לקראת השנה הבאה. והפעם: עשרת הסיפורים המדוברים ביותר בשנת 2018 בענף התיירות.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

הנתונים נמדדו על ידי טכנולוגיית ניתוח כמות ומעורבות הקהל באתר ‘ביזנעס’ בשנת 2018, והם משקפים את עמדת הגולשים.

אחד הנושאים שתפסו את סדר היום בשנה האחרונה בתחום התיירות, היה נושא ‘טיסת השבת’. כזכור, אל-על טענה שנוסעים חרדים השתוללו בטיסה, דבר שכלל לא קרה. למזלנו, ב-2018 הדיגיטל החרדי חי, קיים וגם בועט, מה שגרם בסופו של דבר ל’אל-על’ לחזור בה מהאשמותיה השקריות כלפי ציבור החרדים, וגם לפנק אותם בכרטיס טיסה על חשבונם.

למרות זאת: הציבור החרדי ואל-על כבר לא. ציבור שלם לא ימחל על שנים של הסתה בזכות כמה כרטיסי טיסה. ואכן, במשך השבועות האחרונים מגיעים תיעודים של מטוסי ה’דרימליינר’ של אל-על בקו תל אביב-ניו יורק, כאשר הטיסות ריקות לחלוטין מאדם. בטור מיוחד שכתב עורך ‘ביזנעס’ פישל רוזנפלד, הוא מגולל את הפרשה, מסביר היכן טעתה אל-על, ומדוע את גידול החרדים באינטרנט אנו צריכים לספור במספרים, ולא באחוזים.

דיברנו על הדרימליינר, וחובת הסיקור האובייקטיבי מחייבת אותנו לדבר גם על החדש של המתחרה איירבוס, שנותנת פייט בכלל לא רע לדרימליינר של בואינג הנמצא בשימוש בחברת ‘אל-על’. פישל רוזנפלד יצא לנתב”ג, שם הוא סקר את המטוס, מתא המטען עד תא הטייס, עבור במחלקת התיירים והעסקים, וכלה במחלקה הראשונה, סך הכל 74 מטרים של המטוס המושלם. מערכת ‘ביזנעס’ מבקשת להזכיר כי במקרה של טיסה, היא לא תתפשר על פחות מביזנעס.

Inner article

ואחרי הארי שבחבורה, אנו מגיעים לסיני. לשם יצאו האחים הקדושים ריזל למסע שסוקר כאן ב’ביזנעס’, סיני ללא ספק מקום יפה מאוד, מה גם שהמחיה והתיירות זולים שם בצורה משמעותית מאשר בארץ. אז נכון שיש אולי פה ושם איזה שני אנשי דעא”ש במיל’, אבל חוץ מפיגוע (או שניים) בשנה אין שם אירועים חריגים.

יתרון נוסף בסיני, הוא שאפשר לעבור את הגבול מישראל לסיני בצורה רגלית, והמהדרין נוהגים לעבור את הגבול יחף, שנאמר: של נעליך מעל רגליך כי מכונת השיקוף מצפצפת.

ואחרי שחזרנו מסיני, יצאנו לבדוק כמה בערך מוציאה משפחה חרדית ממוצעת בשנה על נופש לחו”ל? ובכן, מתברר כי משפחה חילונית מוציאה כפול 4 מאשר משפחה חרדית, כאשר משפחות הציבור הדתי-לאומי נמצאות באמצע, שלא לומר על הרצף. המגזר החרדי נוהג פחות לטוס לחו”ל לצרכי נופש, זאת בגלל בעיות כשרות, צניעות ועוד. אך בשנים האחרונות אנו רואים התקדמות בתחום, כאשר אינספור חברות נופש מציעות חבילות יוקרתיות לנופש באיטליה או בשוווייץ, וכמובן שמדובר בנופש כשר למהדרין, בלי קטניות. בלי שרויה וללא חשש עורלה.

ועוד בנושאי התיירות החרדית, ‘ביזנעס’ הגיש לקוראיו בחופשת הקיץ האחרונה, כתבת מגזין מושקעת ויפהפייה, המקיפה את כל התיירות החרדית. לאן החרדים הולכים לטייל? איזה סוגי טיולים יעדיפו בני המגזר, לאיזה אתרים, אטרקציות ובילויים לוקח האברך הממוצע את משפחתו. וכל מה שסובב את התיירות החרדית, כולל השאלה החשובה ביותר: על מה אנחנו הכי אוהבים להתלונן?

מכתבת המגזין של ביזנעס עולה כי בני המגזר משכילים לייעל את תקציב הנופש שלהם (שאינו קיים בדרך כלל) ולמצוא את האטרקציות הטובות ביותר במחירים הנמוכים ביותר, וכמו שהדודה מסורוצקין אומרת: תמיד אפשר ללכת לגן המשחקים בחינם.

אבל בכל הנוגע להשתנעות ותחבורה, ישנה מהפכה בשנים האחרונות, בין היתר בזכות רפורמת ה’שמיים הפתוחים’ שהחלה אט אט להשפיע על מחירי כרטיסי הטיסה שלנו. וכך השגנו עוד כתבת מגזין של מנדי ריזל, בה הוא מספר על חוויותיו בטיסת לואו קוסט לרומניה. את הביקורת המלאה תוכלו לקרוא כאן, רק נסכם ונגיד שהיו למנדי טיסות יותר מוצלחות מכך.

עוד נחזור לטיסותיו של מנדי ריזל, אבל לפני זה נספר לכם על טיסה קצת פחות מוצלחת, בה נחת המטוס באוקיינוס השקט. אין צורך להיבהל, לכל הנוסעים שלום, מאחר והמטוס נחת במימי האוקיינוס הרדודים. המטוס השקוע חולץ יותר מאוחר לשמחתם של תושבי מיקרונזיה, ידידתנו הגדולה ביותר אחרי ארצות הברית.

קצת לפני שנחזור לטיסות של מנדי ריזל, נביא בפניכם את כתבת המגזין שחשפה את הקרבה יוצאת הדופן בין המגזר החרדי למגזר הדרוזי. והפעם, על פארק השעשועים “מיי בייבי” בכפר ירכא הדרוזי.

מתברר שהמגזר החרדי מצא את הפארק כאטרקציה החמה ביותר של בין הזמנים. גם בגלל המחירים הזולים, בעיקר עבור משפחות ברוכות ילדים, ובעיקר בגלל שמירה על כללי הצניעות. והכי חשוב: הפארק בבעלות דרוזית, כך שאין בעיה בכך שהוא פתוח בשבתות. ‘ביזנעס’ מברך על היעד החדש והמפתיע של הציבור החרדי, וממתין ליום בו שיבל כרמי מנסור ינעים בקולו את זמנם של המבלים, במקום המוזיקה הערבית-דרוזית המושמעת שם בדרך קבע.

הבטחנו שנחזור לטיסות של מנדי ריזל, אז הנה אנו חוזרים לטיסה של מנדי ריזל, כאשר היעד הפעם הוא פאפוס שבקפריסין. ריזל רכש כרטיס טיסה במחיר מצחיק של 80 שקלים וצחק כל הדרך אל המלון. את הסיקור המלא של הטיסה תוכלו לקרוא כאן.’ביזנעס’ לא רוצה לסכסך, אבל יוני קדם הצליח להשיג כרטיס טיסה לפאפוס ב-40 ש”ח בלבד.

ולסיום: כאמור, הסיפור שתפס הכי הרבה כותרות ועלה על סדר היום, הוא סיפור ‘טיסת השבת’ של אל-על. כזכור, החברה ניסתה להכפיש את הנוסעים החרדים והדתיים שהיו על הטיסה, ביניהם גם הגרש”ב סורוצקין ויעקב כץ (כצ’לה). מה ש’אל-על’ לא זכרה, זה שעל סיפון המטוס היה גם עיתונאי ‘ישראל היום’, יהודה שלזינגר, שתיעד את האירוע ואף נכח בו. אנחנו ב’ביזנעס’ סיקרנו באופן נרחב את הפרשה והבאנו את כל הצדדים בנושא, גם של חלק מהנוסעים שהכפישו את נוסעי המטוס הדתיים, וגם של הסיפור האמיתי, כפי שהוא קרה.

כך או כך: ב-2018 ראינו כי הציבור החרדי יודע לעמוד על שלו, להשיב ולהגיב לאלו התוקפים אותו, וגם כאשר מערכות התקשורת לא תמיד משקפות את הסיפור האמיתי, כיום, בעידן הרשתות החברתיות, היכולת להפריך שקרים שמפורסמים בתקשורת, רק עולה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה